درمان و اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با بوتاکس: هزینه و عوارض

k

اکثر افراد در هنگام لبخند زدن با ظاهر شدن مقداری از لثه خود در بالای دندان‌ها مواجه می‌شوند. به هر حال برای برخی افراد، مقدار ظاهر شدن لثه‌ها زیادتر از حالت عادی است و این شرایط باعث ایجاد مشکلی به نام «لبخند لثه‌ای» می‌شود. برای رفع این مشکل و اصلاح طراحی لبخند قبلاً از عمل جراحی استفاده می‌شد و به همین خاطر بسیاری افراد درباره درمان این مشکل تردید داشتند. به هر حال، امروزه با توجه به تعداد روش‌های زیاد غیرجراحی و غیرتهاجمی قابل استفاده برای رفع این مشکل، دیگر نیازی به نگرانی درباره آن وجود ندارد. یکی از این روش‌ها که به‌طور گسترده برای رفع مشکل لبخند لثه‌ای استفاده می‌شود، تزریق بوتاکس است.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#d7b1bb”]

در مرکز تخصصی موی رنسانس، متخصصین ما از تزریق بوتاکس برای کاهش میزان بالا رفتن لب‌های بالا در هنگام لبخند زدن و رفع مشکل لبخند لثه‌ای استفاده می‌کنند. این درمان سریع بوده و به حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد. پس از درمان برای بیمار از یخ برای کاهش ریسک ایجاد کبودی استفاده می‌شود. همچنین بیمار می‌تواند بلافاصله پس از تکمیل درمان فعالیت‌های عادی روزمره خود را دوباره آغاز کند. به این ترتیب، تزریق بوتاکس یک روش درمان بسیار موثر و بدون عوارض جانبی است که می‌تواند برای رفع مشکل لبخند لثه‌ای مورد استفاده قرار گیرد. عوارض جانبی محدود این درمان شامل قرمزی و ورم محدود در نواحی تحت درمان است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اصلاح لبخند لثه‌ای با بوتاکس و سایر روش‌های درمان زیبایی بدون جراحی می‌توانید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید. مشاورین ما آماده ارائه خدمات و پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند.[/alert]

دلایل ایجاد لبخند لثه‌ای


k1

لبخند لثه ای ممکن است در نتیجه شرایط زیر ایجاد شود:

  • بافت لثه اضافی که در هنگام لبخند زدن نمایان می‌شود.
  • نازک بودن لب بالا به صورتی که لب حجم کافی برای پوشاندن لثه‌ها نداشته باشد.
  • بیش‌فعال بودن عضله بالا برنده لب به صورتی که باعث می‌شود لب بیش از حالت عادی بالا رود.
  • دندان‌های کوتاه که نمی‌تواند طرح لبخند باز را به خوبی بپوشاند.

در گذشته، برای درمان بسیاری از این شرایط از عمل جراحی استفاده می‌شد. به این ترتیب در برخی موارد، بافت لثه اضافی با عمل جراحی برداشته می‌شود تا ظاهر لب بالا اصلاح گردد. روش دیگر برای اصلاح این مشکل قطع کردن عضله لب بالا به صورتی است که دیگر این عضله امکان بالا کشیدن لب و انتقال آن به یک موقعیت نامناسب و غیرطبیعی را نداشته باشد. در مواردی که این مشکل بسیار شدید باشد، برای درمان مشکل می‌توان از یک عمل جراحی به نام ارتوگناتیک (orthognathic) استفاده کرد. در این عمل جراحی وضعیت استخوان فک بالای فرد اصلاح می‌شود. استفاده از این درمان ممکن است به دو سال زمان و نیز استفاده از روش‌های درمان ارتودنسی نیاز داشته باشد. به خاطر پیچیدگی این درمان، عمل جراحی ارتوگناتیک فقط توسط تعداد محدودی از جراحان پلاستیک بر روی افراد بیمار انجام می‌شود.

چگونه درمان با تزریق بوتاکس می‌تواند به رفع مشکل کمک کند


k2

امروزه، بیمارانی که از طرح لبخند لثه‌ای خود ناراحت هستند، می‌توانند از روش‌های درمان دارای سطح تهاجم پایین به صورت کاملاً موثر برای رفع مشکل خود استفاده کنند. یکی از پرکاربردترین این روش‌ها تزریق بوتاکس است. بوتاکس حاوی مقادیر مشخص سم بوتولنیوم است. هنگامی که این دارو به عضلات صورت تزریق شود، می‌تواند بدون وارد کردن آسیب خاص نسبت به توانایی نشان دادن احساس در صورت فرد، عضلات صورت را ریلکس کرده و شل نماید.

تزریق بوتاکس برای سال‌های طولانی است که به منظور از بین بردن و رفع خطوط و چین و چروک‌های ایجاد شده در نواحی مختلف صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هر حال همان‌طور که بیان شد، نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد این روش می‌تواند برای ریلکس کردن عضلات لب بالا، پایین آوردن لب و بهبود ظاهر لبخند لثه‌ای نیز مناسب باشد.

تزریق بوتاکس به عضلات صورت فقط به چند دقیقه زمان نیاز داشته و بدون نیاز به بستری شدن بیمار یا بهبودی انجام می‌شود. با وجودی که نتایج حاصل از تزریق بوتاکس موقتی است، نتایج درمان در ناحیه لب دارای دوام و ماندگاری طولانی‌تر در مقایسه با سایر اجزای صورت خواهد بود. در حقیقت، بسیاری از بیمارانی که از این روش درمان برای رفع شرایط لبخند لثه‌ای خود استفاده کرده‌اند، بیان می‌نمایند نتایج درمان با این روش تا شش ماه دوام و ماندگاری داشته و پس از این زمان نیز می‌توان تزریق بوتاکس را بر روی بیمار برای حفظ نتایج تکرار کرد.

حجیم کردن لب به همراه درمان لبخند لثه‌ای

k3

برخی افراد ممکن است بخواهند علاوه بر اصلاح طرح لبخند لثه‌ای، از حجیم کردن لب‌ها نیز برای دستیابی به بهترین نتایج ظاهری ممکن استفاده کنند. این درمان به سادگی از طریق تزریق ژل و اضافه کردن حجم و برجستگی لب‌های نازک و دارای اشکالات ظاهری امکان‌پذیر است. تزریق ژل نیز مشابه تزریق بوتاکس یک روش درمان دارای نتایج موقت است و این نتایج می‌تواند تا یک سال با توجه به شرایط بیمار دوام و ماندگاری داشته باشد.

با وجودی که تزریق بوتاکس یک روش درمان مناسب برای کاهش علائم پیری و افزایش سن است، از این روش در سال‌های اخیر برای درمان طرح لبخند لثه‌ای نیز استفاده می‌شود. به این منظور لازم است با یک پزشک متخصص و باتجربه درباره این درمان صحبت شود تا به این ترتیب بتوان از دستیابی به نتایج مناسب پس از درمان اطمینان حاصل کرد. در صورتی که بوتاکس به صورت دقیق بر روی نواحی مناسب لب‌ها تزریق نشود، ممکن است بیمار با طرح لبخند نامناسب و غیر هماهنگ روبرو شده و این وضعیت می‌تواند برای چند ماه ادامه داشته باشد.

روش درمان


قبل از شروع درمان، پزشک متخصص مناسب بودن این درمان را برای شما بررسی کرده و سپس استفاده آن را برای شما شروع می‌کند. به این منظور از کرم بی‌حسی موضعی یا کمپرس سرد برای بی‌حس کردن ناحیه تحت درمان قبل از شروع تزریق استفاده می‌شود.

در ادامه مقدار کمی بوتاکس به هر دو طرف بینی و اطراف دهان تزریق می‌شود تا به این ترتیب عضلات نگه‌دارنده لب شل و آزاد شوند. با گذشت ۳ تا ۴ روز پس از این درمان، لب بالا به تدریج شل شده و طرح لبخند فرد اصلاح خواهد شد. به این ترتیب ظاهر لبخند لثه‌ای بهبود یافته و اعتماد به نفس فرد در هنگام لبخند زدن افزایش مشخص پیدا خواهد کرد.

پس از درمان لازم است بیمار از لمس کردن ناحیه تحت درمان، مالش، ماساژ، و آرایش کردن آن برای مدت ۴ ساعت خودداری کند. این درمان فقط به حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد. همچنین سایر توصیه‌های لازم در این رابطه پس از درمان در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.

آیا نتایج این درمان بلافاصله پس از تکمیل آن قابل تشخیص خواهد بود؟

هنگامی که از تزریق بوتاکس برای بهبود طرح لبخند لثه‌ای استفاده شود، احتمالاً بهبود فوری مناسب در وضعیت بیمار ایجاد خواهد شد. به هر حال مشابه سایر روش‌های درمان عصبی عضلانی، نتایج این درمان با گذشت یک هفته به تدریج کامل خواهد گردید.

چه مدت نتایج حاصل از تزریق بوتاکس دوام و ماندگاری دارد؟

معمولاً نتایج تزریق بوتاکس بین چهار تا شش ماه دوام و ماندگاری دارد. با وجودی که تزریق بوتاکس نتایج موقت دارد، امکان استفاده مجدد از این درمان برای حفظ نتایج ایجاد شده وجود خواهد داشت.

آیا این درمان بی‌خطر و ایمن است؟

در اکثر مواقع اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با تزریق بوتاکس در صورتی که توسط یک فرد آشنا و متخصص انجام شود، بی‌خطر و ایمن است. تزریق‌های بوتاکس برای مدت بیش از ۲۰ سال در حوزه درمان‌های زیبایی و غیرزیبایی بدون مشاهده عوارض بلندمدت برای افراد مختلف استفاده شده است. در حقیقت، تزریق بوتاکس با دوز بالاتر قبلاً برای درمان کودکان مبتلا به فلج مغزی برای کاهش اسپاسم عضلات، تنبلی چشم و عرق کردن بیش از حد نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

عوارض جانبی اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با تزریق بوتاکس چیست؟

اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با تزریق بوتاکس عوارض جانبی بلندمدت ندارد. در حقیقت از این درمان برای سال‌های طولانی بدون مشاهده مشکل خاص برای بیماران استفاده شده و فرآیند درمان با این روش ادامه دارد. پس از درمان، می‌توان انتظار داشت مقدار قرمزی و ورم محدود در ناحیه تحت درمان ایجاد شود، اما این وضعیت را می‌توان به سادگی با استفاده از لوازم آرایشی پنهان کرد. پس از این درمان نقاط التهاب محدود مشابه جای نیش پشه بر روی پوست ظاهر خواهد شد، اما این شرایط با گذشت چند دقیقه از انجام تزریق برطرف خواهد گردید. توجه داشته باشید در صورتی که تزریق ژل به مقدار بیش از حد در محل انجام شود، ممکن است ظاهر لب بالا بیش از حد لازم صاف شود.

هزینه درمان با این روش چقدر است؟


هزینه اصلاح طرح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس به مقدار داروی مورد نیاز برای درمان بیمار بستگی داشته و مقدار تزریق برای هر بیمار متفاوت است. به این ترتیب لازم است درباره نواحی دارای مشکل و نتایج مورد انتظار در طول جلسه مشاوره با پزشک صحبت شود تا با طراحی یک برنامه درمان مناسب، هزینه دقیق درمان برای بیمار مشخص گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *