میکرودرم

میکرودرم یا پاکسازی پوست صورت یکی از روش های مراقبت و لایه‌برداری پوست می باشد که سرچشمه آن از هالیوود آمریکا می باشد. این روش درحالت پیشرفته برای کشیدن پوست استفاده می شود وانواع مختلفی ازاین جراحی رامی توان برای جراحی های پلاستیک ، جوانسازی پوست و تزریق بوتاکس استفاده کرد.اخیرا بسیاری ازافراد تلاش می کنندتا به جای انجام جراحی های زیبایی ازاین روش استفاده کنند.

میکرودرم چیست؟


میکرودرم یک اصطلاح کلی برای کاربرد یک وسیله کوچک است که برای پاکسازی پوست استفاده می شود ناهمواری های موجود در پوست را صیقل می دهد و بهروشن کردن پوست  کمک میکند .برای  بسیاری از درمان ها با مواد متفاوت ازاین روش برای پیلینگ پوست استفاده می شود مانند جراحی های پزشکی ،درمان های سالن ،کرم ها و برس هایی که درخانه استفاده می کنید .

این مواد معولا در ناحیه صورت ،سینه ،گردن ، بازو و دست ها استفاده می شود. قبل ازاینکه بفهمیم میکرودرم ابریژن چیست و چگونه عمل می کند بسیار مهم است که بفهمیم پوستمان چگونه عمل می کند.

پوست بدن از  ۲ لایه تشکیل شده است :

۱- لایه اپیدرمیس

۲-لایه تدرمیس

اپیدرمیس لایه خارجی سطح پوست می باشد این لایه مجموعه ای از سلول های مرده پوست می باشدکه در بالای یک لایه سلولی دیگر قرار گرفته که این لایه در روند تکامل پوست نقش مهمی دارد.بالاترین لایه پوستی را ستارتیوم کورنیوم می نامند. این لایه معمولا مانعی بین فضای بیرون وپایین ترین لایه پوست می باشد.

این لایه هم چیز را حتی ازکوچکترین ذره مولکول درخود نگه می دارد. زمانیکه ازکرم ولوسیون استفاده می کنید تعدادی ازاین ها و نه همه موادآن وارد لایه ستارتیوم کورنیوم می شود. این لایه ازپوست محل ایجاد هرگونه جراحت بر روی پوست مانند خطوط و چین وچروک می باشد.

تمام عملیات مربوط به فواید میکرودرم دراین لایه انجام می شود به دلیل اینکه این عملیات در لایه اپیدرمیس انجام می شود نه در لایه درمیس به آن میکرواپی درمابریشن می گویند. اگر این عملیات روی لایه های عمیق ترپوست انجام شود باعث ایجاد درد و ناراحتی می شود و قرار دادن آن درلایه های عمیق پوست باعث بروز خطراتی می شود.

موارد قابل استفاده


میکرودرم ابریژن نتایج موفقی دردرمان پوست هایی دارای علائم زیر دارد.

 • خطوط
 • چین وچروک
 • آفتاب سوختگی
 • جراحت
 • زیادبودن چربی پوست
 • بازبودن ویا افزایش روزنه های پوست
 • لکه های پیری و کک و مک که با افزایش سن ایجادمیشود
 • گرفتگی پوست به دلیل فشار واسترس
 • پیگمنت های پوست
 • علامت وخراش روی پوست
 • بستن منافذ باز پوست

درمان با میکرودرم


این درمان شامل یک وسیله سایشی است که به آرامی بر روی سطح پوست کشیده می شود و هرگونه ناهمواری بیرونی پوست را ازبین می برد و در رفع کک و مکموثر است. این نوع درمان برای جوانسازی پوست هایی استفاده می شود که دارای جراحت ،لکه ،آفتاب سوختگی و خراشیدگی می باشند.

میکرودرم می تواند باعث رفع خط لبخند بهبود خشکی پوست و لکه هایی که با افزایش سن بر روی پوست ایجادشده است و از بین بردن سیاهی پیشانی شود. درمان پوست خشک با میکرودرم مزایای فراوانی به همراه دارد؛ این روش درمان، پوست را لایه‌برداری کرده، بافت‌های مرده و آسیب دیده‌ی ناشی از آفتاب را از بین می‌برد و در نتیجه پوست شما را صاف‌تر، نرم‌تر و شفاف‌تر ساخته و به شما ظاهری جوان‌تر می‌بخشد.

 • باعث بهبود پیگمنت های پوستی افراد با پوست های تیره میشود.
 • پوست را جوانسازی و تازه می کند.
 • باعث کاهش علائم و خراشیدگی ها روی صورت می شود.
 • باعث کاهش خطوط وچین و چروک روی صورت می شود.
 • باعث بسته شدن وکاهش روزنه های پوست می شود.

میکرودرم برای درمان آکنه و جراحات


میکرودرم به ضخامت کلوژن پوست کمک می کند وباعث جوان ترشدن چهره می شود. کلوژن پروتئین موجود درپوست شما می باشد که دردوران بچگی میزان آن زیاد است وبه همین دلیل پوستتان لطیف تر به نظر میرسد. مواد کلوژن با افزایش سن ازدست می رود وباعث ناهموار شدن سطح پوست می شود.

میکرودرم می تواند برای درمان آکنه و جای آکنه استفاده شود. میکرودرم پوست برای کاهش و از بین بردن جراحت های خفیف هم موثرمی باشد.اگرچه برای درمان آکنه های بسیارعمیق مانند جای آبله میکرودرم نتیجه بخش نمیباشد. آکنه های عمیق تر معمولا توسط درمابریشن و یا دوباره سازی شیمیایی پوست درمان می شود.

بیمارانی که دارای آکنه در روی پوست خود می باشند از درمان بوسیله میکرودرم راضی هستند که این روش می تواند باعث بسته شدن منافذ باز پوست ومنافذ چربی روی پوستشان بشود. به دلیل اینکه پاکسازی کریستال وسلول مرده پوست می تواند باعث تشدید آکنه بشود و مشورت با پزشک متخصص زیبایی برای شما بسیار موثر است چون پزشک برای ازبین بردن آکنه وجای آکنه روش میکرودرم را پیشنهادمی کند .

درمان جای آکنه


میکرودرم پوست برای افرادی که دارای آکنه ، لکه های ناشی ازآکنه ، علامت هایی که روی پوست میباشد و جراحت های که به صورت سطحی روی پوست ایجاد شده بسیار مناسب میباشد.پزشک متخصص زیبایی ازمیکرودرمابریشن برای درمان آکنه استفاده میکند.

معمولا ترکیبی از جوانسازی های شیمیایی پوست گلایکولیک و روش میکرودرم می تواند سرعت از ببن رفتن آکنه را افزایش دهد. افرادی که دارای آکنه های عمیق روی پوست خود می باشند درمان های مکرر بیشتری انتظار دارند ویکی ازانتخاب ها برای جراحی درمابریشن و یا جوانسازی با لیزر می باشند.

افراد مناسب درمان با میکرودرم


میکرودرمابریشن برای افرادی که پوستهای حساس دارند ویا آکنه های خفیف ،لکه ،خراش ،علامت ویا جای آکنه به صورت سطحی برروی پوست خوددارند مفید میباشد. این روش برای افرادی که دارای مشکلات سطحی برروی پوست خودهستند وکسانی که زندگی پرمشغله ای دارند ومی خواهند پوستشان بدون هیچ اثرجانبی ویا وقفه ای بهبود یابد مناسب است. افرادی که دارای آکنه های عمیق تری میباشند و میخواهند از روش درمابریشن استفاده کنند درمان های بیشتری نیازدارند ویامیتوانندازلیزر ویا دوباره سازی شیمیایی پوست استفاده کنند.

سن مناسب درمان


معمولا هیچ محدودیت سنی وجنسیتی برای انجا م این روش وجودندارد اما کودکان بالاتراز۱۲ سال وبزرگسالان تاسن ۶۵ سالگی می توانند این درمان را انجام دهند. معمولا اگر افراد درسن ۷۰ یا بالاتر این درمان را انجام دهندممکن است دچار کبودی درپوست شوند. وافراد کمتر از ۱۲ سال اگر بخواهنداین روش را برای درمان انتخاب کنند باید کاملا تحت نظر متخصص زیبایی باشند.

تخمین هزینه


هزینه های درمان بوسیله میکرودرمابریشن براساس میزان درمابریشنی که بیمار نیاز داردو تعداد درمان ها و هزینه دستمزد متخصص  و مکان درمان از لحاظ جغرافیایی متفاوت میباشد. هزینه میکرودرم درمقایسه با روش های دیگر جراحی زیبایی ارزان ترمی باشد مخصوصا جراحی کشیدن پوست که بسیار از قیمت میکرودرم صورت ، پرهزینه میباشد.

مزایا


انجام میکرودرم باعث دست یابی به نتایج شگفت انگیزی می شود اما در درجه اول به میزان مهارت پزشک متخصص شما بستگی دارد. درکل هرچه که پزشک شما بامهارتر باشدنتیجه بهتری دریافت خواهیدکرد. برای دست یابی به بهترین نتیجه معمولا درمان های پی درپی پیشنهاد می شود. پزشک شما ممکن است تعدادی درمان متناسب با نوع وشرایط پوست شما به شما پیشنهادکند.

معمولا تعداد این درمان ها ۶ بار بین ۱۰ الی ۱۴ روز می باشد. به دلیل اینکه این دستگاه بر روی سطح پوست کشید ه می شود افرادی که پوست های حساس تری دارند با ید این درمان را زیر نظر یک پزشک ماهر زیبایی انجام دهند.

پزشکان می توانندخودشان دستگاه های قدرتمندی برای انجام این درمان داشته باشند اما این دستگاه ها هرگز بهتر از میکرودرم نمی باشد. این درمان ۳۰ دقیقه طول می کشد و هیچ زمان استراحتی برای ریکاوری واحیا پوست ندارد. به همین علت به آن احیای ظهرانه پوست می گویند.

نکته بسیار مهم این است که شما باید از پوست خود مراقبت لازم را داشته باشید و این مراقبت محدود به زمانی که شما به ساحل می روید نمی شود بلکه در همه زمان باید مراقبت کافی از پوست خود را داشته باشید. دقت داشته باشید که چند روز بعد از درمان پوست خود تمرینات سخت انجام ندهید و یا به زیر نور خورشید نروید.

وحتی در روزهای ابری از کلاه و یا وسایل دیگر برای محافظت ازپوست خود در برابر اشعه خورشید استفاده کنید. انتظار نداشته باشید که درمان هایی که درخانه انجام می دهید برای شما نتیجه بخش باشد و بیشتر شبیه به یک برس عمل می کند درحقیقت با این کار فقط باعث آسیب به پوستتان می شوید.

نتایج میکرودرم ابرژن


چند روز پس از انجام میکرودرم ابرژن می توانید شاهد پوستی شفاف و سالم باشید، اما بهترین نتایج پس از انجام چندین جلسه درمانی مکرر بدست می آید. تعداد جلسات درمان توصیه شده برای بدست اوردن نتایج بهینه بین پنج تا دوازده جلسه است که بین هر کدام دو تا چهار هفته فاصله باید وجود داشته باشد. پس از بدست آمدن نتایج اولیه، حفظ نتایج نیازمند تکرار جلسات درمان به صورت منظم است.

عوارض و اثرات جانبی میکرودرم


اثرات جانبی که این روش دارد باعث افزایش حساسیت پوست وآفتاب سوختگی می شود.اگرچه این اثرات به صورت خفیف می باشد عوارض میکرودرم بسیار کم می باشد اما اگر عفونت اتفاق بیفتد نشان می دهد که درمان به درستی انجام نشده است.

دستگاه میکرودرمابریشن


بالاتر از۱۰۰ نوع دستگاه درمابریشن در بازاروجود داردکه عملکرد همه آن ها یکی می باشد. این دستگاه از یک وکیوم و مکنده الکتریکی برای پوست ساخته شده است. یک استوانه کریستالی دارد که دارای یک دسته استیل و یا شیشه ای است که برروی سطح پوست کشیده می شود.زمانیکه دسته آن با پوست تماس پیدامیکند سیستم بسته میشود ومکنده روی پوست کشیده می شود و سلول های مرده را به داخل کریستال می کشد.

سیتم میکرودرم به صورت کریستال میباشد که شامل یک پمپ ، تیوب اتصال ،یک دسته ، ویک مکنده می باشد.زمانیکه پمپ فشار زیاد بخار در داخل کریستال ایجاد می کند مانند آلمینیوم اکسید وسدیم بی کربنات روی پوست ساییدگی خفیف ایجاد می کند وکیوم از کریستال بیرون می آید و باعث ازبین رفتن سلول های مرده پوست می شود .

داخل کریستال می تواند به وسیله یک قسمت الماسی تعویض شود این الماس برای نواحی اطراف چشم ولب ها بسیار امن ترمی باشد.هرمقدارکه حرکت دستگاه برروی پوست آرام ترباشد و بیشتر روی پوست حرکت داده شود درمان عمیق تر می باشد.

کرم های هیدوژن برای پوست


یکی از مشکلات رایج پوست خشک بودن پوست وکمبود هیدروژن موجود در پوست می باشد که باعث آسیب پذیرشدن پوست وسخت شدن آن می شود که با استفاده از این کرم ها میتوانیم این مشکل را برطرف کنیم .

این کرم ها برای آبرسانی پوست بسیار مفید هستند این کرم ها شامل رطوبت که بخار موجود درهوا را جذب می کند و آن را نگه می دارد وسپس رطوبت درون پوست را آزاد می کند.

ازطرف دیگر محصولات آبرسان پوست ،ازبخارشدن آب موجود درپوست جلوگیری می کند.رطوبت پوست صورت را نرم می کند و از بخارشدن آب موجود در پوست جلوگیری میکند. علاوه براین محصولات هیدروژنی برای ایجاد رطوبت درپوست بسیارمناسب می باشند به دلیل اینکه حاوی موادی برای ایجاد رطوبت در پوست هستند. بیشتر این محصولات حاوی هیدروژن ورطوبت هستند.

بهترین کرم هیدروژنی


افرادی که هرگز پوستشان خشک نشده است .درصورت استفاده از صابون ،افزایش سن ،آسیب های پوستی باعث خشک شدن پوستشان می شود اگر با این شرایط دچار خشکی پوست شدید نگران این خشکی نباشید بوسیله کرم های هیدروژنی می توانید این مشکل را رفع کنید.

با هم کرم های هیدوژنی و مواد موجود در آن که باعث ایجاد رطوبت در پوست می شود را بررسی میکنیم.

استفاده ازاین کرم ها به صورت روزانه ضروری می باشد مخصوصا اگر پوست شما دچار خشکی شده باشد. هیدروژن موجود در پوست باید به صورت کافی باشد تا بتواند بدن را در مقابل اشعه یووی ،میکروارگانیسم ها و عوامل سمی محافظت کند.هیدروژن موجود در پوست باعث انعطاف پوست و محاظت پوست در مقابل موانع می باشد. اگر پوست شکسته شد فاکتورهای محیطی می تواند باعث ایجاد آسیب به بدن وباعث کمبود آب دربدن می شود و آسیب به چرخه بدن بیشتر به خاطر کمبود هیدروژن دربدن می باشد.

علاوه براین مرطوب بودن پوست به جلوگیری ازایجاد چین وچروک درپوست کمک می کند.

بسیاری ازکرم های هیدورژنی که دربازار موجودمی باشند حاوی موادی است که باعث آسیب به پوست میشود.

خیلی از مرطوب کننده ها شامل موادشیمیایی مانند پروپیلین گلای کل می باشد.پروپیلین آکسید که ازمواد پروپیلین گلای کل می باشد وباعث ایجاد اگزما ،خشکی پوست وگاها سرطان پوست می شود.نمونه های دیگر این مرطوب کننده ها اتیلین ودتیلین گلای کل ،محصولات ای پی جی مانند پلی اتیلین گلاکل ،الکل سینتتیک میباشد.

کرم های دیگری که برا ی مرطوب کردن پوست استفاده می شود کرم های سنتی است که از مرطوب کننده هایی که باعث خفه شدن سطوح روی پوست می شود استفاده می کند و ازبین رفتن رطوبت پوست جلوگیری می کند. این محصول میتواند باعث ازدست رفتن لطافت پوستتان شود وبا مصرف مکررآن دچار سمی شدن خون وحساسیت درپوست می شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *