رفع و از بین بردن غبغب با درمان های جراحی و غیرجراحی

shutterstock_153160187

غبغب در نتیجه تجمع بافت چربی اضافی و شل شدن پوست در ناحیه زیر چانه و گردن ایجاد شده و با تشکیل چربی باعث می‌شود افتادگی در این ناحیه از بدن فرد ایجاد شود. امروزه، از روش‌های مختلف برای درمان غیرتهاجمی این مشکل و اصلاح شرایط  ظاهری آن استفاده می‌گردد. در واقع درمان غبغب با روش های جراحی و غیرجراحی می‌تواند به صورت موثر باعث بهبود ظاهر غبغب و ایجاد تناسب بین ویژگی‌های ظاهری اجزای مختلف صورت شود.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#d7b1bb”]

امروزه مجموعه گسترده‌ای از روش‌های غیرجراحی برای درمان و رفع غبغب مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این ترتیب تصمیم‌گیری درباره روش درمان مناسب به شرایط خاص هر بیمار در ناحیه صورت و میزان شل شدگی و افتادگی پوست در ناحیه گردن بستگی خواهد داشت. هنگامی که این درمان توسط یک فرد باتجربه و متخصص انجام شود، اصلاح ظاهر گردن می‌تواند بهبود چشمگیر در شرایط گردن با ایجاد تغییرات محدود در آن برای بیمار به همراه داشته باشد. به همین خاطر در صورتی که از ظاهر گردن یا چانه خود راضی نیستید، می‌توانید با یک جراح پلاستیک باتجربه در این رابطه ملاقات و صحبت نمایید تا به این ترتیب جراح بتواند اطلاعات لازم را درباره روش درمان مناسب برای رفع مشکل در اختیار شما قرار دهد.

متخصصین ما در مرکز تخصصی موی رنسانس از روش‌های مختلف جراحی و غیرجراحی برای تغییر شکل چانه و از بین بردن غبغب استفاده می‌کنند. جهت دریافت مشاوره و هماهنگی جلسه ملاقات می‌توانید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.[/alert]

دلایل ایجاد غبغب


غبغب زمانی ایجاد می‌شود که یک لایه چربی در ناحیه گردن ایجاد شده و باعث افتادگی پوست این ناحیه از بدن و ایجاد چین و چروک در آن شود. بسیاری از افراد با مشکل غبغب به صورت خانوادگی مواجه می‌شوند. به این ترتیب اعضای خانواده به صورت طبیعی با تجمع مقدار بیشتری آب در ناحیه چانه خود مواجه می‌شوند و برخی افراد دیگر ممکن است به صورت طبیعی با تجمع چربی اضافی در این ناحیه از بدن خود مواجه گردند. بالا رفتن سن یکی از عوامل دیگر تاثیرگذار بر ایجاد غبغب است. در حقیقت با افزایش سن، عضلات بدن شل شده و این شرایط باعث ایجاد افتادگی در ناحیه چانه و شل شدن پوست آن خواهد شد. در نتیجه این شرایط ممکن است در ناحیه چانه فرد غبغب ایجاد شود، اما در اکثر مواقع غبغب به خاطر تجمع چربی اضافی در ناحیه زیر چانه ایجاد می‌گردد. به این ترتیب برخی افراد در مقایسه با سایرین به سادگی با تجمع چربی در ناحیه چانه خود مواجه می‌شوند و به این ترتیب می‌توان بیان کرد چاقی و راههای از بین بردن غبغب رابطه نزدیک با یکدیگر دارند.

روش‌های درمان غیرجراحی قابل استفاده درمرکز تخصصی موی رنسانس برای از بین بردن غبغب


تزریق داروی کیبلا (kybella)

این روش اولین درمان با تزریق است که برای بهبود شرایط تجمع چربی متوسط تا شدید در زیر ناحیه چانه مورد استفاده قرار گرفته و در عمل می‌تواند به صورت فیزیکی باعث تخریب سلول‌های چربی جمع شده در این ناحیه از بدن شود. به این ترتیب سلول‌های چربی تخریب شده در ادامه به صورت طبیعی توسط بدن جذب خواهند شد. این درمان از طریق مجموعه‌ای از تزریق‌های مناسب به ناحیه هدف انجام می‌شود. در این حالت احتمالاً برای دستیابی به نتایج مورد نظر تا شش ماه زمان لازم خواهد بود.

غبغب یکی از مشکلات رایج و متداول است که در بسیار از افراد مشاهده شده و می‌تواند بر روی ویژگی‌های ظاهری فرد تاثیر منفی داشته باشد. این مشکل می‌تواند به‌طور گسترده در بین افراد مختلف شامل زنان و مردان مشاهده شده و از عوامل متعدد همچون افزایش سن، مسائل ژنتیک و افزایش وزن تاثیر پذیرد. در اکثر مواقع غبغب نسبت به رژیم‌های غذایی و تمرین‌های ورزشی مقاوم می‌باشد.

لیپوساکشن

15

بهبود ظاهر چانه بدون لیفت ناحیه پایین صورت فقط از طریق لیپوساکشن در افراد جوان امکان‌پذیر است. در حقیقت این افراد از قابلیت ارتجاع‌پذیری مناسب در ارتباط با پوست خود برخوردار هستند و به همین دلیل لیپوساکشن می‌تواند بر روی آن‌ها بسیار موفقیت‌آمیز باشد. در این زمان همچنین می‌توان برای بیمار تغییرات عمیق در بافت چانه نیز ایجاد کرد. لیپوساکشن از بین بردن غبغب یک روش جایگزین برای روش‌های جراحی است که در آن‌ها چربی اضافی از نقاط مختلف بدن با ایجاد شکاف در پوست خارج می‌شود. در هنگام استفاده از این روش جراحت ایجاد شده بر روی پوست بسیار خفیف و ناچیز بوده و به خوبی در خطوط گردن پنهان خواهد شد.

امروزه این روش به خاطر نیاز به ایجاد یک شکاف کوچک و ناراحتی محدود پس از عمل جراحی به‌طور گسترده برای افراد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین عیب این روش مربوط به خطر ایجاد عدم تقارن و فرورفتگی در پوست است. به هر حال، پزشک می‌تواند با انتخاب افراد مناسب برای این درمان و نیز استفاده از تکنیک‌های مختلف احتمال ایجاد این شرایط را برای فرد تا حد ممکن کاهش دهد. این درمان تحت بی‌حسی موضعی بر روی بیمار انجام می‌شود و معمولاً از روش لیپوساکشن به همراه سایر روش‌های درمان برای بیمار به صورت همزمان استفاده خواهد شد.

طول مدت بهبودی پس از لیپوساکشن چقدر است؟

پس از لیپوساکشن لازم است بیمار از پوشش مخصوص برای چند روز بر روی ناحیه سر و گردن خود استفاده کند و پس از این مدت بیمار می‌تواند به محل کار خود باز گشته و فعالیت‌های عادی خود را دوباره آغاز نماید. استفاده از پوشش مخصوص این امکان را ایجاد می‌کند که ناحیه تحت درمان محکم در محل مناسب باقی بماند. نتایج این درمان بر روی ظاهر فرد معمولاً قابل توجه است و بیمار از این نتایج شگفت‌زده خواهد شد. همچنین شکاف ایجاد شده برای این درمان معمولاً از دید همکاران، دوستان، و سایر اعضای خانواده پنهان خواهد ماند و به این ترتیب سایر افراد متوجه استفاده از درمان لیپوساکشن نخواهند شد.

لیپوماتیک

لیپوماتیک یک روش درمان سرپایی مناسب برای رفع و از بین بردن غبغب بدون نیاز به بی‌هوشی است. در واقع استفاده از این روش نمی‌تواند باعث افزایش میزان شل شدن پوست شده و در نهایت می‌تواند به سفت شدن پوست در ناحیه گردن کمک کند.

به خاطر عدم استفاده از لیزر و گرما در این روش، احتمال ایجاد مشکلات ناشی از فیبروز در بافت زیر پوستی گردن در هنگام استفاده از روش لیپوماتیک به شدت کم خواهد بود.

بهبودی

اکثر افراد پس از این درمان به خاطر درد ناراحتی زیاد احساس نخواهند کرد، اما این افراد اغلب به خاطر سفتی و فشار وارد شده به خاطر استفاده از پوشش مخصوص صورت، با ناراحتی مواجه خواهند شد. در این شرایط معمولاً به بیمار توصیه می‌شود برای مدت ۲ تا ۳ روز از داروهای مسکن درد استفاده کند. همچنین می‌توان انتظار داشت طول مدت بهبودی پس از این درمان در حدود ۱۰ روز تا ۲ هفته باشد و با گذشت این مدت کبودی ایجاد شده در ناحیه تحت درمان از بین خواهد رفت. به هر حال بیمار می‌تواند از لوازم آرایشی برای پنهان کردن کبودی ایجاد شده در ناحیه تحت درمان برای هفته اول پس از جراحی استفاده کند.

لیفت با نخ

16

هدف از لیفت با نخ بالا کشیدن چانه بدون برداشتن پوست از این ناحیه از بدن بیمار است. امروزه انواع مختلف نخ‌ها با برندهای گوناگون برای درمان وجود دارد و از طریق آن‌ها می‌توان ظاهر جوان و شاداب فرد در ناحیه صورت را بازیابی کرد. علاوه بر این دوره بهبودی پس از این درمان سریع بوده و بدون مخاطره خاص برای بیمار می‌باشد.

بهبودی

برای تسریع دوره بهبودی پزشک توصیه‌های لازم را در اختیار بیمار قرار خواهد داد. به این ترتیب افراد معمولاً می‌توانند در طول مدت یک هفته به محل کار خود باز گردند، هر چند در این زمان لازم است از انجام فعالیت‌های شدید خودداری شود. علاوه بر این، لازم است بیمار برای یک مدت کوتاه رژیم غذایی مناسب داشته باشد. عوارض پس از این درمان همچون ورم ممکن است تا ۴ هفته دوام داشته باشند. همچنین در این مدت لازم است از سیگار کشیدن خودداری شود.

عوارض جانبی


پس از این درمان بیمار ممکن است با کمی قرمزی پوست و نیز ورم محدود در ناحیه تحت درمان مواجه شود و این شرایط به ندرت بیش از یک روز ادامه پیدا خواهد کرد. خونریزی یکی از عوارض معمول پس از این درمان است که گاهی اوقات در افراد مشاهده می‌شود. به هر حال امکان کنترل این شرایط بدون ایجاد اختلال در نتایج نهایی درمان به سادگی وجود خواهد داشت. بنابراین، در واقع می‌توان گفت این درمان نیازی به بهبودی و استراحت ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *