درمان و رفع گودی، تیرگی و سیاهی دور چشم: علت و پیشگیری

32

سیاهی، تیرگی و کبودی زیر چشم در هر سنی ممکن است ایجاد شود. این شرایط یک مشکل جدی پوستی نیست، اما می‌تواند باعث شود فرد ظاهر خسته، ناراحت، بیمار و مسن داشته باشد. امروزه می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف، سیاهی، تیرگی و کبودی و گودی زیر چشم را حداقل کرده و در برخی موارد این مشکل را به‌طور کامل از بین برد. این روش‌های درمانی در بسیاری از مواقع به همراه تامین مواد مغذی و انتخاب رژیم غذایی سالم مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این تمرین‌های حرکتی روزانه به همراه تنفس عمیق می‌تواند به کنترل فشار، افزایش جریان خون و اکسیژن رسانی به اندام‌های بدن کمک کند. توجه به این مسائل و استفاده از روش‌های درمان مناسب می‌توانند بهترین نتیجه را در درمان سیاهی، تیرگی و کبودی زیر چشم داشته باشند.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#d7b1bb”]

متخصصان ما در مرکز تخصصی موی رنسانس از روش‌هایی برای درمان بیماران استفاده می‌کنند که بی‌خطر و موثر بودن آن‌ها مورد تایید قرار گرفته باشد. روش‌های غیر جراحی و غیر تهاجمی این کلینیک می‌توانند به دقت نواحی فرو رفته زیر چشم‌ها را پر کنند. به این منظور از سوزن‌های بسیار ریز برای درمان مشکل با حداقل ناراحتی و تزریق به پوست ناحیه زیر چشم استفاده می‌شود. در ادامه ناحیه زیر چشم به دقت ماساژ داده می‌شود تا از ایجاد ظاهر متوازن و مناسب در این ناحیه از بدن اطمینان حاصل گردد. علاوه بر این لیزر درمانی نیز می‌تواند برای رفع سیاهی، گودی و تیرگی زیر چشم مناسب باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی جلسه ملاقات با متخصصین ما هم اکنون می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۲۰۸۸۲۱۰۰۲۱۸۸۹۴۳۶۵۳۰۹۱۲۲۱۱۵۴۴۲ حاصل فرمایید.[/alert]

دلایل ایجاد فرورفتگی و گودی زیر چشم


کبودی، سیاهی و تیرگی زیر چشم دلایل مختلف به شرح زیر دارد:

 1. وراثت: یکی از دلایل اصلی ایجاد تیرگی و سیاهی دور چشم مسئله وراثت است. به این ترتیب در صورتی که بستگان شما با مشکل مشابه مواجه شده باشند، احتمال ایجاد این مشکل برای شما به‌طور مشخص افزایش پیدا می‌کند. دلیل ایجاد این شرایط احتمالاً به خاطر نازک بودن لایه پوست اطراف چشم‌ها و بیشتر بودن رگ‌های خونی در این ناحیه از بدن در مقایسه با سایر بخش‌ها است.
 2. پارگی رگ‌های خونی: به خاطر پارگی رگ‌های خونی که وظیفه خون‌رسانی به نواحی زیر چشم را بر عهده دارند، فرآیند خون‌رسانی به این ناحیه از بدن دچار مشکل می‌شود. به این ترتیب با کاهش سطح هموگلوبین و نیز اکسیژن در این ناحیه، پوست فرد تیره خواهد شد.
 3. آنمی یا کم‌خونی: فقر آهن معمولاً باعث کمبود اکسیژن در خون شده و در ادامه ایجاد سیاهی در نواحی اطراف چشم را برای بیمار به همراه دارد. به این ترتیب، مویرگ‌های زیر چشم به مقدار کافی خون به این ناحیه از بدن نمی‌رسانند.
 4. هیپرپیگمنتیشن: تغییر وضعیت رنگ‌دانه‌های پوست در نواحی زیر چشم شرایطی است که به خاطر آن تولید ملانین در پوست بیشتر از مقدار عادی شده و این شرایط باعث ایجاد تیرگی، سیاهی و کبودی زیر چشم می‌شود.
 5. تغذیه: عدم استفاده از یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند تاثیر فراوانی در ایجاد کبودی، سیاهی یا تیرگی زیر چشم داشته باشد. به این ترتیب فقر برخی از مواد مغذی همچون آهن و ویتامین E نیز می‌تواند مشکلات مشابه برای فرد ایجاد کند.
 6. آلرژی: شرایط آلرژیک مثل تب یونجه، آلرژی به گرد و خاک و نیز سایر موارد آلرژی همگی می‌توانند به چشم‌ها آسیب وارد کرده و گاهی اوقات باعث تغییر رنگ پوست اطراف چشم‌ها شود. امروزه برخی از انواع آلرژی را می‌توان با استفاده از روش‌های مناسب درمان کرد، اما استفاده زیاد از این روش‌ها می‌تواند باعث از دست دادن آب بدن شده و مشکلات دیگر برای فرد ایجاد کند.
 7. از دست دادن آب بدن. از دست دادن آب بدن نیز می‌تواند باعث ایجاد کبودی، سیاهی و تیرگی زیر چشم شود. ایجاد این مشکل می‌تواند با خشک شدن دهان، خشک شدن پوست، خستگی، و نیز تیرگی زیر چشم‌ها همراه باشد.
 8. سیگار کشیدن: سیگار کشیدن باعث ایجاد مشکلات وریدی شده و با تنگ شدن رگ‌های خونی باعث ایجاد تیرگی، سیاهی و کبودی در ناحیه زیر چشم‌ها می‌شود. سیگار کشیدن همچنین می‌تواند باعث چرخش خون ضعیف در بدن شده و تیرگی زیر چشم‌ها را نمایان‌تر از حالت عادی نماید.
 9. کم‌خوابی: کم‌خوابی می‌تواند باعث وارد شدن فشار به افراد و ایجاد سایر مشکلات مربوط به سلامتی و نیز مشکلات ظاهری همچون رنگ پریدگی، خستگی پوست و تیرگی، سیاهی و کبودی زیر چشم‌ها شود. به این ترتیب سیاهی زیر چشم‌ها بیشتر از حالت عادی به چشم خواهد رسید. به این ترتیب خواب مناسب ۸ ساعته می‌تواند برای رفع مشکل کافی بوده و به بهبود ظاهر نامناسب زیر چشم‌ها کمک کند.

زمان مراجعه به پزشک جهت درمان سیاهی، تیرگی و کبودی زیر چشم


در موارد نادر، سیاهی زیر چشم می‌تواند نشانه‌ای از ایجاد مشکلات جدی برای فرد باشد. در حقیقت سیاهی زیر چشم می‌تواند نشانه‌ای از کم کاری تیروئید و یا ابتلا به بیماری‌های کبد باشد. با وجودی که معمولاً نیازی به نگرانی درباره سیاهی زیر چشم نیست، لازم است در صورت مواجه شدن با شرایط زیر در اسرع وقت با پزشک معالج خود ملاقات کنید:

 • ورم و تغییر رنگ فقط زیر یک چشم ایجاد شده و با گذشت چند روز برطرف نشود.
 • در صورتی که تیرگی زیر چشم به صورت یک‌باره ایجاد شده باشد.

روش‌های درمان


روش‌های درمان قابل استفاده برای سیاهی، تیرگی و کبودی زیر چشم به شرح زیر هستند:

تزریق ژل

33

ژودرم و رستیلان دو نوع ژل موثر و شناخته شده مبتنی بر هیالورونیک اسید هستند که می‌توانند برای کاهش سیاهی، تیرگی و کبودی زیر چشم‌ها مورد استفاده قرار گیرند. این ژل‌ها در عمل باعث رفع گودی زیر چشم شده، با تحریک تولید کلاژن و بهبود سلامت کلی پوست زیر چشم‌ها، مشکل را برطرف خواهند کرد. علاوه بر این از طریق تزریق ژل می‌توان توانایی نگهداری مولکول‌های آب در زیر پوست را بهبود بخشیده و ظاهر طبیعی و جذاب برای این ناحیه از بدن ایجاد کرد.

تزریق چربی

34

تزریق چربی بدن خود فرد با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز به پوست زیر چشم‌ها می‌تواند خطوط و چین و چروک‌های این محل و نیز فرورفتگی ایجاد شده در آن را درمان کند. به این منظور معمولاً از کرم بی‌حسی بر روی ناحیه تحت درمان به مدت ۳۰ دقیقه قبل از شروع درمان استفاده خواهد شد، هر چند اغلب نیازی به استفاده از بی‌حسی به این منظور نیست. در ادامه این ناحیه به آرامی ماساژ داده می‌شود. معمولاً این درمان با مقداری ناراحتی همراه است. نتایج حاصل از تزریق چربی معمولاً بین ۶ تا ۱۲ ماه دوام و ماندگاری دارد، هر چند طول مدت ماندگاری نتایج به ساختار پوست و سایر عوامل همچون سبک زندگی، سن و میزان تغییرات مورد نظر بیمار بستگی دارد. در ادامه در هر زمان لازم می‌توان از جلسات درمانی به منظور حفظ نتایج ایجاد شده استفاده کرد.

تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) به ناحیه زیر چشم

35

درمان با تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت یک روش جدید و ابتکاری است که به کمک آن می‌توان علائم افزایش سن را به صورت طبیعی بدون افزایش ریسک یا دوره بهبودی درمان کرد. اولین مرحله از این درمان گرفتن مقدار کمی خون از بازوی بیمار است. این نمونه خون در سانتریفیوژ چرخش داده می‌شود تا به این ترتیب پلاکت‌های آن از پلاسما جدا شود. پلاکت‌های خون در ادامه با یک محلول مخصوص ترکیب شده و به نواحی زیر چشم‌ها تزریق می‌شود. کل فرآیند درمان با این روش به کمتر از ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

لیزر درمانی

36

لیزر درمانی می‌تواند یک روش پیشرفته برای درمان سیاهی، گودی و کبودی زیر چشم‌ها است. به منظور از بین بردن این سیاهی، پرتو لیزر از پوست فرد عبور کرده و به آرامی و به صورت دقیق سلول‌های هدف را در یک سطح خاص از پوست تحت تاثیر قرار می‌دهد. نتایج تحقیقات بالینی انجام شده در این حوزه نشان می‌دهد لیزر درمانی می‌تواند رنگ تیره پوست را شفاف کرده و نیز باعث تحریک تولید کلاژن جدید در پوست شود. به این ترتیب سیاهی، گودی و کبودی زیر چشم از بین رفته و خطوط ایجاد شده در پوست درمان می‌شود.

مشاهده نتایج


جهت بزرگنمایی کلیک کنید.

نکات قابل توجه برای از بین بردن سیاهی، گودی و کبودی زیر چشم


نکته یک

40

استفاده از کرم‌های موضعی حاوی ویتامین C، E، A و K قابل تهیه از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک به منظور بهبود ظاهر سیاهی زیر چشم‌ها که باعث شده ظاهر فرو رفته در این ناحیه از بدن ایجاد شود.

نکته دو

41

توجه به خواب منظم شبانه. در حقیقت کم‌خوابی یا خواب نامناسب می‌تواند به سرعت باعث ایجاد سیاهی، گودی و کبودی زیر چشم‌ها شود.

نکته سه

استفاده از بالش بلند. به این منظور لازم است از چند بالش در هنگام خواب استفاده شود تا به این ترتیب مقدار مایع جمع شده زیر چشم‌ها کاهش یابد.

نکته چهار

استفاده از کمپرس سرد بر روی چشم‌ها. به این منظور می‌توانید مقداری یخ را در یک حوله نازک پیچیده و بر روی ناحیه زیر چشم‌ها قرار دهید. در حقیقت هنگامی که پوست سرد می‌شود، رگ‌های خونی باز و گشاد خواهند شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *