جلوگیری و درمان و رفع چین و چروک پوست صورت

منظور از چین و چروک، چین‌ها و خطوطی است که روی پوست ایجاد می‌شود. این چین و چروک‌ها به طور طبیعی با افزایش سن نمایان می‌شوند. با تحلیل رفتن سلول‌های چربی و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست از زمان جوانی این چین و چروک‌ها به مرور شروع به شکل‌گیری می‌کنند. این چین و چروک‌های ریز بیشتر در صورت، زیر چشم‌ها، اطراف چشم‌ها و روی پیشانی دیده می‌شوند.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#d7b1bb”]

وجود چین و چروک‌ها می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر عزت نفس فرد داشته باشد. شما یک مانع و سد زیبا برای محافظت از لایه زنده پوست خود می‌خواهید تا از آن در برابر کم‌آبی و تهدیدات خارجی مانند باکتری‌ها و چیزهای دیگر که در طول روز با پوست شما تماس دارد محافظت کند. متخصصان مرکز تخصصی موی رنسانس با محصولات و روش‌های درمانی که در اختیار دارند به شما کمک می‌کنند تا به جوانی جاودانه دست یابید. در تلاش برای حفظ و مراقبت از پوست راه‌های جدیدی برای افزایش توانایی پوست برای حفظ رطوبت نیز به شما ارائه می‌گردد.

متخصصین مرکز تخصصی موی رنسانس همچنین با بهره‌گیری از روش‌هایی چون بوتاکس، میکرودرم، لایه‌برداری، لیزر، تزریق چربی و غیره به درمان و رفع چین و چروک شما می‌پردازند. برای دریافت وقت مشاوره می‌توانید با ما تماس حاصل نمایید.[/alert]

علل ایجاد چین و چروک‌ها چیست؟


 • ایجاد چین و چروک صورت یک امر طبیعی در فرایند افزایش سن است. با افزایش سن پوست فرد نازک‌تر و خشک‌تر شده و خاصیت ارتجاعی و الاستیکی خود را از هم دست می‌دهد و همچنین توانایی آن در محافظت در برابر آسیب‌ها نیز کم می‌شود. همین دلایل باعث ایجاد چین و چروک و خطوط روی پوست می‌شود.
 • وقتی فرد جوان است پوست به شکل ارتجاعی به عقب باز می‌گردد اما با افزایش سن، پوست انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. بازگشت ارتجاعی پوست سخت‌تر شده و کمتر هم انجام می‌شود که نتیجه آن ایجاد شیارهای بیشتر است.
 • بیان احساسات به وسیله صورت مانند لبخند زدن و اخم کردن یا نگاه کردن مکرر با چشم نیمه‌باز می‌تواند باعث ایجاد خطوط و چین و چروک در سنین جوانی شود. عوامل محیطی نیز غیرقابل چشم‌پوشی هستند.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش برای مثال حمام آفتاب گرفتن، برنزه کردن و انجام ورزش در فضای باز یکی دیگر از علت چین و چروک صورت در سنین جوانی افزایش است. اشعه ماوراء بنفش، کلاژن و فیبرهای الاستین را در پوست از بین می‌برد. با از بین رفتن این لایه، پوست ضعیف‌تر شده و انعطاف‌پذیری خود را هم از دست می‌دهد. پوست شروع به شل شدن و افتادن کرده و چین و چروک‌ها ظاهر می‌شوند. لباس‌هایی که روی بدن را می‌پوشانند مانند کلاه و لباس‌های آستین بلند شکل‌گیری این چین و چروک‌ها را به تعویق می‌اندازند.
 • افرادی که زیر نور خورشید و در فضای باز کار می‌کنند احتمالاً سریع‌تر از دیگران دچار چین و چروک‌های پوستی می‌شوند. برخی مشاغل مانند ماهیگیری و کشاورزی که در معرض نور خورشید هستند باعث ایجاد چین و چروک روی پوست می‌شوند. پوست سربازان، گل‌ بازان، نجات غریق و گارد ساحلی و باغبانان نیز زودتر از دیگر افراد در معرض پیر شدن است.
 • استعمال مکرر دخانیات نیز فرایند پیری پوست را افزایش می‌دهد زیرا باعث کاهش خونرسانی به پوست می‌شود. الکل نیز باعث خشک شدن پوست می‌شود و پوست خشک سریع‌تر دچار چین و چروک می‌شود.

گزینه‌های درمانی برای رفع چین و چروک‌های پوست چییست؟


untitled

درم ابریژن

d1

درم ابریژن فرایندی است که در آن به صورت کنترل شده لایه‌ای از روی پوست رویی به وسیله کاغذهای سنباده یا برخی ابزار مکانیکی دیگر برداشته می‌شود.

این عمل ممکن است باعث پوسته پوسته شدن، تورم و قرمزی پوست شود که پس از دو هفته به مرور محو می‌شود اما رنگ صورتی پوست ممکن است تا چندین ماه باقی بماند. نتایج مطلوب بلافاصله قابل مشاهده نیست و ممکن است چندین ماه برای دیدن نتایج کامل زمان نیاز باشد.

در روش میکرودرم ابریژن از دستگاه وکیوم قوی برای پاشش میکروکریستال‌های اکسید آلومینیوم بر روی پوست استفاده می‌شود. در این فرایند لایه بیرونی سلول‌های پوست برداشته می‌شود و رشد سلول‌ها در لایه‌های زیرین پوست تحریک می‌شود. با این روش درمان و رفع چین و چروک پوست، ظاهر پوست هموارتر، شاداب‌تر و منافذ باز پوست و چین و چروک‌ها و زبری و خشنی روی پوست و آسیب‌دیدگی‌های ناشی از نور خورشید کاهش می‌یابد. ممکن است قرمزی خفیفی پس از درمان پوست دیده شود. از آنجا که نتایج حاصل از این روش درمانی موقتی است، درمان باید تکرار شود.

لیزردرمانی

d2

لیزر، منبع نوری پالسی و رادیو فرکانسی لایه‌های بیرونی تخریب شده پوست را با گرم کردن لایه زیرین پوست یا درم به کمک پرتو لیزر درمان می‌کند. با این کار تولید فیبرهای کلاژن جدید تحریک می‌شود. پس از التیام زخم‌ها، پوست جدید هموارتر و سفت‌تر می‌شود اما نتایج لیزردرمانی پس از چندین ماه مشخص می‌شود. در روش‌های جدید لیزردرمانی، فرایند بهبود سریع‌تر انجام می‌شود.

لیزر غیر ابلیتیو، رادیو فرکانسی و منابع نوری پالسی به اپیدرم آسیب نمی‌رسانند. لایه زیرین پوست گرم شده و کلاژن و الاستین جدید شکل می‌گیرد. پس از چند جلسه درمانی پوست سفت‌تر شده و شاداب‌تر به نظر می‌رسد و دوران بهبود و نقاهت هم کوتاه است اما تعداد جلسات درمانی بیشتری مورد نیاز است زیرا نتایج ظریف و جزئی است.

بوتاکس

d3

سم نوع A بوتالینیوم که به بوتاکس معروف است از ارسال سیگنال‌هایی که باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شود و باعث جلوگیری از چین و چروک می‌شود. این روش برای درمان برخی بیماری‌ها از جمله رفع چین و چروک‌های پوست به کار برده می‌شود.

مقدار کمی بوتاکس در ناحیه تحت درمان تزریق می‌شود. اگر ماهیچه‌ها منقبض و سفت نشوند، پوست تسطیح شده، چین و چروک‌ها کاهش یافته و پوست ظاهری هموارتر و لطیف‌تر پیدا می‌کند. و بوتاکس می‌تواند چین و چروک‌های روی پیشانی را کاهش داده، خط اخم بین دو چشم را رفع کرده و خطوط اطراف چشم را از بین ببرد. معمولاً اثر درمان به مدت ۳ ماه باقی مانده و بنابراین تزریق باید دوباره تکرار شود.

لایه‌بردای شیمیایی

d4

در لایه‌برداری شیمیایی از محلول‌های شیمیایی برای رفع چین و چروک استفاده می‌شود. این محلول‌ها باعث می‌شود که پوست مرده لایه لایه شده و در نهایت برداشته شود. پوست جدید که ساخته می‌شود چین و چروک کمتری داشته و نسبت به پوست قدیمی هموارتر و لطیف‌تر است.

برخی انواع لایه‌بردارهای شیمیایی می‌تواند بدون نیاز به داشتن مدارک پزشکی خریداری و استفاده شود اما توصیه می‌شود که برای انجام این روش درمانی با یک پزشک مشورت کنید.

لیفت صورت با نخ

untitled1

لیفت با نخ روشی کم‌تهاجمی، بی‌خطر، مؤثر و بدون جراحی است که نتایجی ظریف و طبیعی هم برای مردان و هم برای زنان به دنبال دارد. با طراحی منحصر بفرد دندانه‌های نخ، بافت‌های اطراف می‌توانند به عنوان نگهدارنده نخ عمل کرده و از ایجاد اسکارهای قابل دیدن جلوگیری کنند. شکاف‌ها و برش‌های کوچکی در خط رویش مو ایجاد شده و نخ‌ها در محلی که از قبل علامت گذاری شده است وارد می‌شوند و بدون اینکه باعث ایجاد زخم شوند در بافت‌های زیرین محکم نگه داشته می‌شوند.

دندانه‌ها با اتصال محکم به بافت وقتی که نرم و آرام در محل خود قرار می‌گیرند مانند نگهدارنده عمل می‌کنند. وقتی نخ‌ها در محل خود قرار گرفتند بدن کلاژن جدید می‌سازد که هر نخ را احاطه کرده و اثر لیفت را حفظ می‌کنند.

پرکننده‌ها

d7

پرکننده‌های بافت نرم شامل کلاژن، اسید هیالورانیک یا چربی هستند. این پرکننده‌ها در چین و چروک‌های عمیق‌تر پوست تزریق می‌شوند و آنها را پر، هموار و لطیف کرده و به پوست حجم می‌دهند. بیماران در برخی مواقع پس از انجام تزریق دچار تورم، قرمزی و کبودی در ناحیه درمان می‌شوند که به زودی بهبود می‌یابند؛ مانند بوتاکس برای حفظ نتایج حاصل از تزریق، جلسات درمانی باید هر چند ماه یک بار تکرار شوند. نتایج حاصل از تزریق به عوامل مختلفی مثل محل چین و چروک و عمق انها بستگی دارد.

داروها

d6

رتینوئیدهای موضعی که از ویتامین A مشتق شده‌اند برای کاهش چین و چروک‌های ریز، برخی پیگمنت‌ها و پوست خشن مفید هستند.

این نوع از داروها مقاومت پوست در برابر نور آفتاب را کاهش داده و باید بیماران آنها را در برنامه‌های مراقبتی پوست برای محافظت از پوست خود به کار ببرند. احتمال بروز عوارضی مانند خشکی، خارش، احساس سوزش، سوزن سوزنی شدن و قرمزی نیز وجود دارد. کرم‌های بدون نیاز به نسخه پزشک برای رفع چین و چروک‌ها در محتویات اکتیو و اثربخشی بسیار متفاوت و متنوع هستند.

با استفاده از رتینول، اسیدهای هیدروکسی آلفا، کینتین، کوانزیم Q10، پپتیدهای مس و آنتی اکسیدان­ها ممکن است نتایج ضعیف تا متوسط حاصل شود. محتویات اکتیو در کرم‌های ضد چین و چروک بدون نیاز به نسخه پزشک به صورت چشم‌گیری از انواع تجویزی آنها کمتر است.

پیشگیری از ایجاد چین و چروک‌ها و خطوط پوست


انجام مراحل زیر به کاهش شکل‌گیری چین و چروک‌ها روی پوست کمک می‌کند:

 • پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث می‌شود تا پوست آسیب کمتری ببیند زیرا نور خورشید باعث پیری زودرس پوست می‌شود. کلاه‌ها، لباس‌های محافظت‌کننده و کرم‌های ضدآفتاب می‌توانند از شکل‌گیری چین و چروک‌هایی که به دلیل آسیب‌های ناشی از خورشید به وجود می‌آیند جلوگیری کنند. قرار نگرفتن در معرض آفتاب نیز توصیه نمی‌شود زیرا نور خورشید منبع ویتامین D است. ویتامین D برای تقویت استخوان‌ها و جوانب دیگر سلامتی بسیار ضروری است. برخی از کرم‌های ضد‌آفتاب در حالی ‌که اجازه جذب ویتامین D را می‌دهند از پوست هم در برابر اشعه آفتاب محافظت می‌کنند.
 • مرطوب کننده‌ها از ایجاد چین و چروک جلوگیری نمی‌کنند اما کمک می‌کنند تا چین و چروک‌های ریز کمتر دیده شوند.
 • ترک دخانیات می‌تواند از سرعت پیر شدن پوست بکاهد. حتی افرادی که برای مدت‌های طولانی مقدار زیادی دخانیات استفاده می‌کردند با ترک آن می‌توانند از سرعت پیر شدن پوست خود بکاهند.
 • از نوشیدن الکل پرهیز کنید زیرا باعث کم‌آبی بدن و پوست می‌شود.
 • حداقل ۷ ساعت در شب بخوابید. غذای سالم بخورید و به صورت منظم ورزش کنید. این کارها باعث حفظ سلامت عمومی که بهبود کیفیت پوست هم جزء آن است می‌شود؛ اگر چه این تأثیر به طور گسترده در تحقیقات اثبات نشده است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *