تزریق ژل و چربی

تزريق ژل و چربي

فيلرها(پركننده ها) ي پوستي (dermal fillers ) شامل ژل های تزریقی و چربی می باشند. این ها موادي هستند كه در داخل پوست تزريق شده و موجب افزايش حجم و بنابراين صاف كردن چين و چروكها،برجسته كردن لبها، و كاهش عمق فرورفتگيهاي صورت مي شوند.در بعضي موارد اثر آنها شبيه ليفت صورت است ولي بدون جراحي و با هزينه كمتر.البته اين درمانها دائمي نيستند و نيازمند تكرار مي باشند. بعضي فيلرها همراه با درمانهاي جوانسازي ديگر صورت مثل تزريق بوتاكس استفاده مي شوند. جراح شما با ارزيابي نيازهاي شما يك يا چند درمان مورد نياز شما را توصيه خواهد كرد .

فيلرهاي موقتي (Temporary ):

– چربي انساني ( Autologous fat )

تزريق چربي شامل برداشتن چربي خود شخص از شكم يا ران و تزريق به نواحي خاصي از صورت است كه چربي آنها كاهش يافته است. فقط مقادير كوچكي از چربي برداشته مي شوند بنابراين اين عمل را نبايد با ليپوساكشن اشتباه كرد .
چون چربي از بدن خود شما حاصل مي شود بنابراين ريسك واكنش حساسيتي يا دفع پيوند توسط بدن شما وجود ندارد. بايد توجه داشته باشيد كه تمام سلولهاي زنده چربي بعد از پيوند به محل جديد زنده نمي مانند و بايد انتظار جذب درصد نسبتاً بالايي از چربي تزريق شده را داشته باشيد. به اين دليل پزشك شما احتمالاًدر ناحيه مورد درمان بيش از حد لازم تزريق خواهد كرد.چربي برداشته شده رامي توان براي رتوش ذخيره نمود .

– اسيد هيالورونيك ( Hyaluronic Acid )

هيالورونيك اسيد يك ماده طبيعي است كه در بدن شما يافت مي شود. مقاديربالايي از آن در بافت همبندي نرم و در مايع چشم وجود دارد. اين ماده در بعضي غضروفها و مايع مفاصل و در بافت پوست هم وجود دارد. يكي از كاربردهاي اين ژل تزريق به داخل مفصل افراد دچارآرتريت است تا باعث كاهش درد مفاصل آنها شود. وقتي اين ژل در صورت تزريق مي شود مثل يك بالش پرشده عمل كرده و ساختمانهاي صورت را كه ممكن است به علت روند طبيعي پير شدن دچار كاهش حجم ياشلي شده باشند ، ساپورت مي كند. اين ژل همچنين آب را به سطح پوست مي آورد تا آنرا با طراوت و قابل انعطاف نشان دهد .
اسيد هيالورونيك از منشا حيواني تهيه نمي شود و سنتتيك مي باشد. از نامهاي تجاري معتبر آن مي توان از Juviderm ، Esthelis ، Restylane و Perlane نام برد .

– كلسيم هيدروكسيل آپاتيت (Calcium hydroxylapatite )

سنگين ترين فيلر پوستي است و بطور طبيعي در استخوانهاي انسان وجود دارد. ژل مورد استفاده يك ماده بيوسنتتيك است يعني محصول انساني يا حيواني نيست و بنابراين ريسك واكنش حساسيتي پايين است .
اين ماده ابتدا در دندانپزشكي و جراحي ترميمي مورد استفاده قرار گرفت و سالها بدون مشكل بكار رفته است .
اين ژل حاوي اجزاء كوچكي است كه بصورت داربست عمل مي كنند. كلاژن خود شما روي اين داربست رشد مي كند. با گذشت زمان اين اجزاء ( پارتيكل ها ) به آرامي حل شده و به يونهاي كلسيم و فسفات تبديل مي شوند .
اين فيلر پوستي نتايج خيلي طبيعي دارد.جابجا نمي شود و عوارض آن نادر هستند. از آن براي پركردن عميق ترين چين و چروكهاي پوستي مثل خط خنده (nasolabial fold ) ، خطوط عمودي كنار گوشه لب ( marionette lines ) و خطوط اخم (frown lines ) استفاده مي شود. از آن همچنين براي افزايش حجم گونه ها و قسمتهاي ديگر صورت استفاده مي گردد. از نامهاي تجاري اين ماده Radiesse مي باشد .

– اسيد پلي لاكتيك ( Polylactic Acid )

يك فيلر پوستي سنتتيك است كه در صورت تزريق شده و موجب توليد كلاژن توسط خود بدن مي شود. اين نوع فيلر يك محرك دانسته مي شود. اين ماده غيرسمي بيش از ٤٠ سال بعنوان ماده نخ بخيه مورد استفاده قرار گرفته است .بيشترين تاثير آن در نيمه تحتاني صورت است براي پر كردن خط خنده و پركردن لبها .
برخلاف فيلرهاي ديگر تاثير اين ماده فوري نيست بلكه با تحريك توليد كلاژن خود بدن نتايج به تدريج در طي چند ماه ظاهر مي شوند. احتمالاً براي رسيدن به نتيجه مطلوب ٣ تزريق ماهيانه لازم باشد. با هر تزريق تحريك دوباره كلاژن خود شما انجام مي شود. سپس ٤-٦ هفته براي ديدن اثر كامل زمان لازم مي باشد .
تنها نوع تاييد شده توسط سازمان غذا و داروي آمريكا SCULPTRA مي باشد .
فيلرهاي نیمه دائمی (Semi-permanent)
فيلرهاي PMMA ) Polymethyl methacrylate )حاوي ٢٠% ميكرواسفرهاي كوچك PMMA معلق در ٨٠% ژل خالص شده كلاژن هستند. اين ماده كه نيمه دائمي است را مي توان براي درمان چين هاي متوسط تا عميق بخصوص خط خنده ( nasolabial folds ) استفاده كرد. از آن همچنين مي توان براي پركردن جاي زخم فرورفته استفاده نمود. چند ماه بعد از تزريق ژل كلاژن از بين مي رود و بدن شما كلاژن طبيعي خودش را ساخته و مناطق زير پوست را پر مي كند.ممكن است براي ديدن نتيجه نهايي تا ٣ ماه به زمان نياز داشته باشيم .
از نام هاي تجاري آن مي توان از Artefill نام برد .
توجه داشته باشید که در صورتیکه راه حل دائمی مدنظر شما باشد باید جراحی را انتخاب کنید. درصورتیکه می خواهید جراحی را به تعویق بیندازید تا زمانیکه برای جراحی آماده شوید می توانید با تزریق فیلرها بهبودی قابل توجهی درصورت خود بدست آورید. فقط بیاد داشته باشید که برای حفظ اثر آن باید درمان خود را تکرار نمایید .
سوالات شایع در مورد ژل های تزریقی :

پرسش:اگر پس از تزریق ژل پشیمان شوم چه کنم؟
پاسخ: در صورتیکه ژل تزریق شده، هیالورونیک اسید باشد با تزریق آمپول هیالورونیداز در محل از بین می رود. این ماده، آنزیمی است که اسید هیالورونیک را از بین می برد و برای تصحیح عوارض فیلرهای هیالورونیک اسید مثل برجستگی های ناشی از ژل استفاده می شود .

لازم به توضیح است که در موارد زیر مصرف هیالورونیداز ممنوع است :
_ آلرژی به نیش زنبور (زهر زنبور حاوی هیالورونیداز است) .
_ حساسیت به هیالورونیداز
_ مصرف همزمان فوروزماید، اپی نفرین، بنزو دیازپین ها(دیاز پام)، هپارین، یا فنی توئین
_حاملگی
زمان شروع اثر هیالورونیداز بستگی به مقدار دارو دارد. با مقدار مصرف محافظه کارانه ۵-۲۰ واحد، صاف شدن محل تزریق ممکن است ۱-۲ هفته بعد از تزریق دیده می شود. با مقادیر بالای هیالورونیدازیعنی حدود ۱۵۰-۲۰۰ واحد، اثر دارو ممکن است در طی چند ساعت مشخص شود .

پرسش: آیا می توان قسمتی از ژل های مصرف شده را نگهداری و بعد از مدتی استفاده کرد؟
پاسخ: دربیشتر موارد، بروشورهای ژل های تزریقی توصیه می کنند این عمل انجام نشود. نگرانی اصلی، احتمال آلودگی باکتریایی و افزایش خطر عفونت است. اخیرا” یک مطالعه گذشته نگرعوارض عفونی استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید (ژویدرم و رستیلن) را که بمدت ۶ ماه در دمای ۴ درجه سلسیوس نگهداری شده بودند بررسی کرد و عفونت مرتبط پیدا نکرد .

پرسش: هزینه تزریق ژل چقدر است؟
پاسخ: براساس کتاب Dermal filler procedures چاپ سال ۲۰۱۲، هزینه تزریق یک سرنگ ژل هیالورونیک اسید ۰٫۸ سی سی جوویدرم بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار و هزینه تزریق یک سرنگ ۱٫۵ سی سی کلسیم هیدروکسیل آپاتیت (رادیس)، بین ۶۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار می باشد. هزینه این تزریق ها در ایران بسیار کمتر است .

موارد منع مصرف ژل های تزریقی :

_ حاملگی یا شیر دهی
_ عفونت در ناحیه درمان (مثل تب خال یا آکنه)
_ استعداد بیمار برای تشکیل گوشت اضافه (کلوئید یا اسکار هیپرتروفیک)
_ اختلالات خونریزی دهنده (مثل کمبود پلاکت های خونی یا استفاده از داروهای ضد انعقاد)
_ مصرف داروی اکوتان در ۶ماه گذشته
_ آتروفی پوست (نازکی پوست ناشی از مصرف طولانی مدت کورتون یا بیماری ژنتیک مثل سندروم اهلرز-دانلوس)
_ اختلال در ترمیم (مثل ضعف ایمنی)
_ بیماریهای پوستی در ناحیه درمان (مثل ویتلیگو، پسوریازیس، اگزما)
_ بیماری کنترل نشده سیستمیک
_ واکنش حساسیتی (آنافیلاکتیک) قبلی
_ آلرژی های شدید متعدد
_ حساسیت به مواد تشکیل دهنده ژل
_ اختلات روانی یا انتظارات نا معقول بیمار

دستورات قبل و بعد از تزریق ژل :

قبل از درمان :

به مدت دو هفته ازمصرف این داروها اجتناب کنید :
آسپیرین(هر محصولی حاوی اسید استیل سالیسیلیک)، ویتامینE ، st.John’s wort ، مکمل های حاوی ginkgo ، سیر، و جنسینگ .
به مدت دو روز از مصرف بروفن (ادویل) و الکل خودداری کنید .

بعداز درمان :

_قرمزی و تورم در ناحیه درمان شایع است و در طی چند روز از بین می رود .
_نواحی درمان را ماساژ ندهید .
_از گرم کردن محل درمان تا از بین رفتن کامل تورم یا کبودی خوداری کنید. دوش گرفتن یا شستشوی معمولی اشکالی ندارد .
_از فعالیتهایی که باعث سرخ شدن صورت می شوند مثل مصرف الکل، ورژش یا برنزه کردن در روز درمان خود داری کنید .
_برای کاهش تورم یا کبودی تا چند روز هر چند ساعت به مدت ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.اگر کبودی ایجادشود معمولا” در عرض ۷-۱۰ روز از بین می رود .
_در صورت نیاز می توانید ۲-۴ هفته بعد از درمان برای روتوش مراجعه نمایید .

گالری تصاویر تزریق ژل و چربی

مشخصات لب ایده آل

با کلیک در اینجا وب سایت Radiesse را ملاحظه فرمایید .

با کلیک در اینجا وب سایت Juviderm را ملاحظه فرمایید .

با کلیک در اینجا وب سایت Restylane را ملاحظه فرمایید .

جراحی پلک ها( بلفاروپلاستی )

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی ظاهر پلکهای بالا یا پایین یا هر دو را بهبود می بخشد و موجب ظاهر جوانتر در ناحیه اطراف چشمها شده و باعث می شود شما سرحال تر و هوشیارتر بنظر برسید. پلکهای افتاده موجب پیرتر بنظر رسیدن و حتی اختلال در میدان دید می شوند. جراحی پلاستیک پلک ( بلفاروپلاستی ) این مشکلات را تصحیح می کند و همچنین پف آلودگی زیر چشم ها را که شما را خسته نشان می دهد رفع می نماید .
در عمل بلفاروپلاستی، پوست٬ عضله و چربی اضافی در پلک بالا و پایین برداشته می شوند. نتیجه میتواند یک ظاهر شاداب و جوانتر در ناحیه دور چشم باشد. در بعضی موارد ممکن است جراح توصیه به انجام عمل لیفت ابرو یا جوانسازی پوست اطراف چشم با لیزر یا پیلینگ برای بهبود چین وچروکهای ظریف نماید. در جراحی پلاستیک پلک فوقانی برشها معمولاً بر روی خطوط و چین های طبیعی پلک داده شده و بخیه ها با ظرافت بسیار زیادی زده می شوند تا قابلیت دید محل جراحی حداقل باشد. در پلک تحتانی برش در محل نامشهودی در زیر مژه ها داده میشود.گاهی برش پلک تحتانی از داخل پلک می باشد و هیچ برشی روی پوست لازم نیست .
معمولاً برای عمل جراحی پلک ها بیهوشی عمومی لازم نیست و بی حسی موضعی همراه با تجویز داروهای آرام بخش زیر نظر متخصص بیهوشی کافی میباشد. بعد از عمل چشمها بسته نمی شوند فقط گاهی پانسمان کوچکی روی محل برش پلک فوقانی گذاشته می شود.بخیه ها معمولاً بعد از٣-٥ روز کشیده می شوند .
نتیجه نهایی جراحی پلاستیک پلک در طی چندین هفته ظاهر می شود اما ممکن است برای بهبودی کامل خطوط برش جراحی نیاز به یکسال زمان باشد. گرچه نتایج جراحی زیبایی پلک ها در موارد خاصی دائمی هستند٬ روند پیرشدن قطع نمی شود. محافظت در مقابل نور خورشید به حفظ نتایج کمک می کند .
دو عمل شایعی که همراه جراحی زیبایی پلک بالا انجام میشوند لیفت ابرو و قطع عضلات مربوط به اخم هستند. در مواردی که ابرو ها بخصوص در قسمت خارجی دچار افتادگی هستند عمل لیفت ابرو با ثابت کردن ابرو در قسمت مناسب از طریق همان برش جراحی پلک انجام می شود که به آن Browpexy میگویند. در مواردی هم که به علت قوی بودن عضلات مربوط به اخم کردن٬ خطوط عمودی بین دو ابرو در حال عمیق شدن هستند می توان بجای استفاده مکرراز بوتاکس ازطریق همان برش جراحی پلک این عضلات را قطع نمود تا ز بدترشدن وضعیت ذکر شده جلوگیری بعمل آید .
یکی دیگر از اعمال جراحی پلک که معمولاً در پلک پایین انجام می شود٬ جابجاکردن چربیهای زیر چشم است بطوری که چربیهایی که موجب پف آلودگی پلک تحتانی می باشند را تغییر محل داده و در ناحیه گوشه داخلی پلک تحتانی که فرورفته است جایگزین می نماییم و به این وسیله علا وه بر ایجاد تعادل در ناحیه پلک تحتانی موجب رفع ظاهر خسته چشم می شویم .

جراحی لیفت صورت ( Rhytidectomy )

اگر شما از علائم افزایش سن در صورت خود ناراضی هستید ، عمل جراحی لیفت صورت (face lift ) یک جراحی زیبایی است که ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد . این جراحی پلاستیک می تواند علائم قابل مشاهده افزایش سن در صورت و گردن را بهبود ببخشد.این علائم شامل شل شدن پوست و عضلات صورت و گردن و بنابراین عمیق شدن چین ها بخصوص در کنار بینی و گوشه دهان و شلی پوست ناحیه فک تحتانی و ایجاد غبغب می باشند .

اعمال جراحی پلاستیک جوانسازی که معمولاً همراه لیفت صورت انجام می شوند،لیفت ابرو و جراحی پلکها می باشند.در برخی موارد استفاده از پروتزهای صورت به بهتر شدن نتیجه کمک می نماید.گاهی لیپوساکشن صورت و غبغب همراه این جراحی انجام می شود .
درمانهای غیر جراحی جوانسازی نمی توانند نتیجه جراحی پلاستیک را داشته باشند ولی میتوانند به تاخیر انداختن جراحی پلاستیک صورت کمک کنند و یا نتایج جراحی پلاستیک را بهتر نمایند. این درمانها شامل تزریق چربی یا ژل، تزریق بوتاکس یا لایه برداریهای پوستی می باشند .
جراحی لیفت صورت ( فیس لیفت ) هم با بیهوشی عمومی و هم با بی حسی موضعی همراه با داروی آرامبخش زیر نظر متخصص بیهوشی امکان پذیر است .بسته به وسعت عمل مورد نیاز ، برش ها متفاوت می باشند.در نوع کلاسیک برش در ناحیه موهای شقیقه شروع شده و دور گوش در روی خطوط طبیعی می چرخد و نهایتاً در بین موهای پشت گوش پابان می یابد.لایه های عمقی صورت و عضلات بالا برده شده و پوست اضافی برداشته می شود.گاهی برای بهتر کردن وضعیت گردن برشی دیگر در زیر چانه داده می شود.برش ها با بخیه های ظریف بسته می شوند.بعد ازترمیم ، محل برش های عمل در داخل موها و در داخل خطوط طبیعی صورت و گوش مخفی هستند و به راحتی دیده نمی شوند. بعد از فروکش نمودن تورم بهبودی ظاهر صورت قابل توجه می باشد.نتیجه نهایی عمل شما نه تنها ظاهر جوانتر و سر حال تر می باشد بلکه همچنین باعث اعتماد به نفس بیشتر شما خواهد شد .

بوتاکس

استفاده از بوتولینیوم ( بوتاکس ) یکی از راههای شایع کاهش چین و چروکهای صورت است. این سم،یک پروتئین خالص شده استریل حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم در آزمایشگاه است. با تزریق این ماده در مقادیر کم بداخل عضله صورت، عضلات اطراف ناحیه تزریق قابلیت تحریک شدن توسط عصبها را برای مدت چند ماه از دست می دهند و به علت بی حرکتی عضلات ،چین وچروک ناخواسته صورت کم می شود .
درصورت ٤٣ عضله وجود دارد و لازم است تا تزریق بوتاکس در محل های دقیق انجام شود،تا فقط عضلات ایجاد کننده چین وچروک ضعیف شوند و حرکات طبیعی صورت باقی بمانند .
بوتولینیوم را معمولا”در موارد زیر بکار می بریم :
خط اخم،چروکهای کنار چشم،خطوط افقی پیشانی،و باندهای پوستی گردن
نتیجه تزریق بوتاکس بعد از چند روز شروع می شود ومعمولا” برای کامل شدن به ٧-١٠ روز نیاز دارد. طول اثر بوتاکس معمولا” ٣-٦ ماه می باشد و بعداز آن حرکات عضله و چین و چروکها باز میگردند .
میزان اثر بوتولینیوم به عواملی مثل ضخامت و نوع پوست و شدت چین وچروک بستگی دارد. تزریق در موارد زیر انجام نمی شود :
-افراد کمتر از ١٨یا بیشتر از ٦٥سال
-افراد دچار حساسیت به پروتئین شیر گاو
-افرادی که به محصول بوتولینیوم دیگری واکنش حساسیتی داده اند .
-افرادیکه در محل تزریق عفونت پوستی دارند .
-خانم های باردار یا در دوران شیردهی
دو برند اصلی مورد استفاده در دنیا بوتاکس و دیسپورت هستند که هر دو مورد تایید اداره غذا وداروی آمریکا می باشند.در ایران،دیسپورت محصول کشور انگلیس بطور قانونی وارد و توزیع شده و مورد استفاده قرار می گیرد .

گالری تصاویر تزریق بوتاکس

تاریخچه بوتاکس :

بوتولینیوم مثل داروهایی از قبیل دبژیتالیس و آتروپین، از ترکیبات طبیعی می باشد که ابتدا بعلت خواص سمی مورد توجه قرار گرفتند ولی امروزه بعنوان دارو استفاده می شوند.این سم ابتدا در مسمومیتهای ناشی از عدم نگهداری صحیح غذا در اوایل قرن نوزدهم میلادی شناسایی شد .
در سال۱۸۲۲ برای اولین بار تاثیر این سم بر روی سیستم عصبی در اثر مصرف سوسیس شناخته شد. این مسمومیت بوتولیسم (Botulism ) نام گرفت .
درسال ۱۸۹۵ باکتریها بعنوان عامل بوتولیسم شناخته شدند. در دهه ۱۹۴۰ سم بوتولینیوم تیپ A جدا و تخلیص شد. در دهه ۱۹۶۰ مطالعاتی در مورد اثرات این سم برروی عضلات حیوانات انجام شد. در دهه ۱۹۷۰ این دارو برای اولین بار بر روی بیماران دچار لوچی چشم (استرابیم) آزمایش شد و در سال ۱۹۸۹ با نام Oculinum توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA) ) در درمان لوچی چشم (استرابیسم) و اسپاسم پلکها (بلفارو اسپاسم) مورد تائید قرار گرفت. این ترکیب بعدها توسط شرکت آلرگان (Allergan) تصاحب شد و با نام بوتاکس (BOTOX ) از اواخر سال ۱۹۸۰ درمان اصلی اسپاسم های موضعی عضلات (focal dystonia) و دردهه اخیر درمان کمکی مهمی در اسپاسم های عضلانی بزرگسالان و فلج مغزی کودکان بوده است . سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)در سال ۲۰۰۲ استفاده از بوتاکس بنام Botox Cosmetic را برای بهبودی موقتی در ظاهر خط اخم متوسط تا شدید در بیماران ۱۸_۶۵ ساله تائید کرد .
در سال ۲۰۰۴ ،FDA مصرف بوتاکس را برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل (Primary axillary hyperhidrosis ) تائید کرد .
کشور و سال تائید نورو توکسین های بوتولینیوم :
_ بوتاکس (BOTOX ) ، شرکتAllergan ، آمریکا، ۱۹۸۹
_ دیسپورت (Dysport ) ،شرکت Ipsen ، انگلستان، ۱۹۹۱
_ مایو بلاک/نوروبلاک ( Neurobloc /Myobloc ) ، شرکت Elan/Sostice ، آمریکا،۲۰۰۰
_ زئومین (Xeomin ) ، شرکت Merz ،آلمان، ۲۰۰۵
در مورد بوتاکس های بدون مجوز مثل بوتاکس های چینی، با توجه به استاندارد نبودن واحدهای اعلام شده بر روی دارو و احتمال عوارض جانبی خطرناک، استفاده از این مواد به هیچ عنوان عاقلانه نمی باشد .
FDA اخیرا” به محصولات نوروتوکسین بوتولینیوم نامهای ژنریک داده است. بوتاکس که در سال ۲۰۰۰ تائید شده بود در سال۲۰۰۹، Onabotulinum toxin A نامیده شد. دیسپورت که در سال ۲۰۰۹ تائید شد، abobotulinum toxin A نامیده شد. نوروتوکسین تیپ B (BONTB ) که در آمریکا Myobloc و در اروپاNeurobloc نامیده میشود،rimabotulinum toxin B نامیده شد .

زمان اثر بوتاکس :

بعد از تزریق بوتاکس به داخل عضله، زمان شروع اثر تقربیا” ۳ تا ۷ روز بعد و طول اثر دارو، تقریبا” ۳_۵ ماه می باشد. بعلت ماهیت مزمن وضعیتهای عصبی عضلانی که بوتاکس برای آنها تجویز میشود، ممولا تزریق مکرر در طی سالیان متمادی لازم می باشد. مطالعات مکرر نشان داده اند که اکثر بیماران، پاسخ به بوتاکس در طی سالیان متمادی بدون کاهش در پاسخ، بی خطری، یا کیفیت زندگی و بدون افزایش میزان دارو وجوددارد. بعضی مطالعات نشان داده اند که با ادامه تزریق بوتاکس، افزایش طول اثر، کاهش عوارض جانبی، و بهبودی عملکردی بیشتر (مثلا راه رفتن کودکان با فلج مغزی ) دیده شده است .
مثل مثانه بیش فعال و بزرگی پروستات است .

درد :

در بیماران با اسپاسم گردن (Cervical dystonia )مشاهده شد که علاوه بر بهبود اسپاسم، درد گردن و شانه آنها هم بهبود می یابد. بهبودی میگرن مزمن با تزریق بوتاکس و عدم تطابق اثر شل کننده عضلانی بوتاکس و بهبودی درد در بیماریهای عصبی عضلانی مطرح کننده این نکته است که ممکن است بهبودی درد کاملا بعلت کاهش انقباضات عضلانی نباشد. این منجربه افزایش تحقیقات برای کشف مکانیسم های ممکن عمل سم بوتولینیوم تیپA برکاهش درد شده است .
در سال۲۰۰۲ اثرات سودمند بوتولینیوم در موارد دردهای عصبی بعد از زونا (Post herpetic neuralgia ) در چندین مطالعه گزارش شد. دردهای مزمن دیگری که ممکن است به بوتاکس جواب بدهند عبارتند از: دردهای عصبی بیماران دیابتی، میگرن مزمن، مثانه بیش فعال، ورم مفاصل (آرتریت)و غیره .
اختلالات دستگاه اداری :
با تزریق بوتاکس به داخل مثانه، عضله مثانه شل میشود. علاوه بر این اعصاب حسی مثانه هم تحت تاثیر قرار میگیرند. همچنین سطح فاکتور رشد عصبی در افراد با فعالیت بیش از حد عضله مثانه کاهش می یابد .
بوتاکس چگونه بر شکل صورت تاثیر میگذارد؟
با گذشت زمان و انقباض مکرر عضلات صورت مثل پیشانی ، خطوطی در پوست ظاهر میشوند که می توانند تاثیر منفی در ظاهر شخص داشته باشند. مثلا خط اخم عمیق می تواند فرد را عصبانی یا نگران نشان دهد درصورتیکه در واقع اینطور نباشد .
عضلات صورت علاوه بر بیان احساسات، محل بعضی از ساختمانهای مهم صورت را هم مشخص می کنند. در حال استراحت، عضلات ما کاملا شل نیستند بلکه انقباض خفیفی دارند که باعث حفظ موقعیت بدن میشود .
بطور مثال، انقباض عضله پیشانی ابروها را بالا می برد ولی در حال استراحت یک انقباض خفیف وجود داردکه ابروها را در وضعیت طبیعی نگاه میدارد. حال اگر عملکرد این عضله بطور کامل از بین برود (مثلا در قطع عصب)، ابرو پائین می افتد. بطور معمول موقعیت طبیعی اعضاء صورت حاصل برآیند گروههای عضلانی مخالف هم است. با استفاده دقیق از بوتاکس این تعادل را بهم زده و محل ساختمانهایی مثل ابرو و گوشه دهان را تغییر می دهیم .

ناحیه اطراف چشم :

یکی از اولین علائم پیری، چین و چروکی است که از گوشه خارجی چشم به سمت خارج ایجاد میشود. گاهی به این چین و چروکها “پنجه کلاغ ” (Crow’s feet ) می گوییم. بسته به نوع پوست، سابقه تماس زیاد با آفتاب، و قدرت عضلات اطراف چشم، این چین و چروکها می توانند حتی در بیست سالگی هم دیده شوند. نازکی طبیعی پوست و مقدار زیاد پوست در ناحیه خارجی اطراف چشم این محل را مستعد چروک میکند. این چروکها ابتدا فقط در حرکات صورت مثل خندیدن دیده میشوند اما با گذشت زمان هر چه بیشتر پدیدار می گردند. وجود این خطوط باعث میشود که شخص همیشه خسته و حتی پیر تر از سن واقعی خود یه نظر برسد. برای یک خانم، این چین وچروکهای اطراف چشم مخرب ظاهر می باشند بخصوص وقتی مواد آرایشی در عمق این چروکها جمع شوند. در آقایان، این چروکها نشانه کار سخت یا تفریح در آفتاب است .
این چروکهای دینامیک با تزریق بوتاکس کاهش می یابند. در برخی افراد، سن و آسیب ناشی از آفتاب از مهم ترین علل این چروکها هستند. در این موارد این چروکها حتی بدون حرکات صورت وجود دارند. در این موارد که به آنها چروکهای استاتیک می گوییم تزریق بوتاکس تاثیر کمتری دارد. در مقابل باید با لایه برداری پوست یا تزریق فیلر مثل ژل این چروکها را بهبود بخشیم. وقتی این چروکها عمدتا” بعلت فعالیت بیش از حد عضلات دور چشم هستند، تزریق بوتاکس می تواند در کاهش این چروکها نقش عمده ای داشته باشد.

نکاتی در رابطه با بوتاکس :

•مردان برای اثرات شبیه خانمها ممکن است به مقدار بیشتری بوتاکس نیازمند باشند .

• طول اثر بوتاکس در ناحیه پنجه کلاغ، کوتاهتر از قسمتهای دیگر صورت است و معمولا بین ۳ تا ۴ ماه می باشد .
• آسپیرین و داروهای مشابه (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)، و داروهای ضد انعقادی را حداقل ۲ هفته قبل از تزریق بوتاکس قطع کنید .
• در بعضی افراد در زمان جمع کردن چشمها خطوط عمودی در بالای بینی ایجاد می شوندکه به نام “خطوط خرگوشی “(bunny lines) معروفند. این خطوط باید همزمان با خط اخم درمان شود .
• در افرادی که بینی آنها بطور غیر ارادی در هنگام نفس کشیدن پهن میشود ممکن است یک احساس منفی شامل عصبانیت، ترس، خستگی بیش از حد، نگرانی، مخالفت، یا استرس به بیننده القا شود. در بعضی افراد پهن شدن سوراخ های بینی در طی صحبت کردن، خندیدن، یا لبخند زدن دیده میشود. در این افراد تزریق بوتاکس ممکن است این حالت را کمتر کند. این تزریق در افرادی موثر است که می توانند بطور ارادی سوراخ بین یخود را باز کنند. تزریق به داخل عضله باز کننده سوراخ بینی انجام خواهد شد .
• با افزایش سن در بعضی از افراد بطور طبیعی نوک بینی به پائین متمایل میشود، که درصدی بخاطر کشش نیروی جاذبه و درصدی هم به علت فعالیت زیاد عضله پائین آورنده تیغه بینی (depressor septi nasi) است .
در این صورت ممکن است فرد، پیر وکهنسال با خصوصیات شیطانی جلوه داده شود. در بعضی افراد پائین بودن نوک بینی مادرزادی است و در برخی هم بدون توجه به سن، نوک بینی با حرکات لب یا صحبت کردن بالا و پائین می رود. در این افراد استفاده از بوتاکس در بالا بردن نوک بینی موثر است. پائین افتادن نوک بینی به علت حرکات صورت می تواند همراه کوتاه شدن لب بالاو گاهی دیده شدن لثه موقع لبخند (gummy smile ) و یک خط افقی در ناحیه لب بالا باشد .
این خط افقی ذر افراد پیر با پوست شل ممکن است عمیق تر باشد. تزریق بوتاکس به داخل عضله پائین آورنده تیغه بینی این غضله را شل کرده و باعث بالا بردن نوک بینی می شود.در صورتیکه در حرکاتی مثل پائین آوردن لب بالا، خندیدن، صحبت کردن، جمع کردن لب نوک بینی حرکت نمی کند تزریق بوتاکس در بالا بردن نوک بینی موثر نیست و نباید انجام شود .
• در بیمارانی که گوشه دهان آنها به سمت پائین متمایل است خطوطی از گوشه لب تا لبه فک تحتانی دارند که “خطوط ماریونت “(marionette lines) نام دارند. اینها معمولا القا کننده اندوه، عدم رضایت و بد اخلاقی هستند. وقتی این فرو رفتگی ها شدیدند پائین رفتن گوشه های لب را تشدید کرده و یک لبخند بر عکس یا “سیبل چینی ” را ایجاد می کنند و القا کننده پیری هستند هر چند از نظر سنی شخص جوان باشد. راههای درمان این فرو رفتگی ها جراحی لیفت صورت، لایه برداری پوست ویا تزریق فیلرهاست. تزریق بوتاکس دراین موارد می تواند باعث بهتر شدن و دوام بیشتر اثر این اعمال باشد .

ابروی ایده آل

درواقع یک شکل ابروی ایده آل برای تمام صورتها وجود ندارد. ابروی ایده آلی که در اینجا شرح داده می شود مربوط به صورت بیضی خانمهاست .

شروع ابرو ( نقطه B ) در امتداد خط عمودی است که از کنار پره بینی (نقطه A ) و گوشه داخلی چشم میگذرد. نقطه انتهایی ابرو (نقطه C )در محل تلاقی باخط مایلی است که از خارجی ترین قسمت پره بینی و گوشه خارجی چشم میگذرد. ابتدا و انتهای ابرو تقریبا”در یک سطح افقی هستند. راس قوس ابرو (نقطهE ) روی یک خط عمودی است که از کنار خارجی عنبیه (قسمت رنگی چشم) می گذرد. دم ابرو( قسمت خارجی ابرو) می تواند یک تا دو میلی متر بالای پائین ترین قسمت سر ابرو (قسمت داخلی ابرو) باشد .
در حالت طبیعی که فاصله دو چشم نرمال است، ابرو باید همانطور که گفته شد در امتداد خطوط عمودی که از گوشه داخلی چشم میگذرد شروع شود. ولی اگر فاصله دو چشم زیاد باشد ابرو باید داخل تر از این خط شروع شود. برعکس،اگر فاصله دو چشم کمتر از نرمال باشد شروع ابرو باید خارج تر از این خط باشد .
وقتی که صورت بیضی نیست، تغییراتی در این الگو لازم است. بطور مثال در یک صورت چهارگوش بهتر است ابرو قوسی ملایم داشته باشد و راس ابرو خارج تر از لبه خارجی عنبیه باشد و دم ابرو به سمت مرکز گوش باشد .

یک صورت دراز و باریک ممکن است با ابروی صاف تر و قوس کمتر و با دم ابرویی که به سمت بالای گوش است، جذابتر باشد. این حالت ابرو باعث جلوگیری از درازتر نشان دادن صورت میشود .
بهترین حالت در یک صورت گرد یک قوس زیاد ابرویی است که به سمت بالای گوش ختم میشود. نهایتا” شکل کلی ابروهای یک خانم باید شبیه بالهای مرغ دریایی باشد .
در آقایان ابرو بطور طبیعی قوس کمتری دارد و تقریبا” افقی است و پائین تر از خانمها قرار می گیرد. در خانمهایی که ابروی آنها قوس قابل ملاحظه ای ندارد با تزریق دقیق بوتاکس در محل های خاص و ضعیف کردن عضلات پائین آورنده ابرو اجازه می دهیم که عضله پیشانی ابرو را بالا برده و قوس زیبایی در ابرو ایجاد شود .

تزریق چربی :

در سالهای اخیر آگاهی عمومی درباره نقش مهم تزریق چربی در جراحی پلاستیک و ترمیمی بیشتر شده است و جراحان پلاستیک و زیبایی، تزریق چربی را بعنوان یک عمل جراحی اصلی پذیرفته اند .
اگرچه پیوند چربی ابتدا فقط برای پر کردن نقائص بدن وصورت بکار می رفت، امروزه نقش آن بعنوان یک عامل ترمیمی بالقوه بسیار مورد توجه است.در حدود صد سال پیشEugene Hollander اولین تزریق چربی را گزارش کرد .
در اوایل دهه ۱۹۹۰ مشاهدات دکتر Sydney Coleman حاکی از بهبود کیفیت بافتهایی بود که در آنها چربی پیوند شده بود. برای مثال، چربی پیوند شده در داخل فیبرهای عضلانی آسیب دیده نه تنها باعث افزایش حجم، بلکه همچنین بهبود قدرت عضله شد. وی همچنین متوجه شد که اغلب بهبودی تدریجی و طولانی مدت در کیفیت پوست هم دیده میشود. دیده شد که تا ده سال پس از تزریق چربی چین و چروک پوست کاهش می یابد، اندازه سوراخ های پوستی کوچک تر میشود و تیرگی پوست کمتر میگردد .
در سال ۱۹۹۵ وی متوجه شد که چربی پیوند شده در زیر جای زخمهای فرو رفته نه تنها فرو رفتگی را از بین می برد بلکه همچنین آنها را نرم کرده یا حتی بافت غیر طبیعی این ناحیه را کاملا از بین می برد و آنرا شبیه پوست سالم میکند. بنابراین او شروع به تزریق چربی در اسکارهای فرورفته، اسکارهای آکنه، و حتی سوختگی های شیمیایی قدیمی کرد .
در سال های اخیر، نشان داده شد که بافت چربی علاوه بر سلولهای چربی، حاوی سلولهای دیگری از جمله سلولهای بنیادی مشتق از چربی است. این سلولهای بنیادی قادر به تبدیل به بافتهای مختلف مثل استخوان، عضله، غضروف ،عصب ، رگهای خونی ، و غیره هستند. این توانایی تبدیل به بافتهای دیگر به چربی پیوند شده اجازه می دهد که مویرگها یا رگهای خونی بیشتری بسازد و جریان خونی جدیدی ایجاد کند یا حتی سلولهای آسیب دیده یا از بین رفته را جایگزین کند. در انسان از این خاصیت سلولهای بنیادی حاصل از چربی برای رفع نقص استخوانی در جمجمه استفاده شده است .

یک عقیده جدید:چربی یک عضو ترمیمی است .
در سال ۲۰۰۷اولین مقاله در مورد اثرات درمانی سلولهای بنیادی بافت چربی (طب رژنراتیو) برای درمان آسیب های بافتی ناشی از اشعه توسط Rigotti ارائه شد. مدت زیادی از شروع درک اهمیت بافت چربی در طب ترمیمی نمی گذرد و جراحان پلاستیک نقش مهمی در این حوزه با ارزش طب دارند .

مروری بر تکنیک تزریق چربی :

روش تزریق چربی در بیش از دو دهه اخیر تغییری نکرده و این نشانه نتایج خوب این روش است. اصول اساسی پیوند ساختمانی چربی سه مورد زیر هستند :
_ برداشت چربی به صورتی که به سلولهای چربی آسیب نرساند .
_ سانتریفوژ بافتهای کشیده شده برای کمک به جداسازی اجزاء دیگر از چربی .
_ تزریق چربی به صورتی که در مقادیر کم و جدا از هم در بستر خونی مناسب قرار گیرند .

چربی که این طریق برداشت می شود در مطالعات بافت شناسی بیش از ۹۰% بقاء و فعالیت آنزیمی سلولی بافت چربی نزدیک به طبیعی نشان داده است. نکته اساسی در تزریق چربی، ایجاد حداکثر سطح تماس بین چربی پیوندی و بافت گیرنده است. با تزریق مقدارکم چربی بصورتی که بافت گیرنده بین آنها قرار گیرد می توانیم این سطح تماس را بزرگ کنیم. از آنجا که آلودگی میکروبی چربی پیوند شده را تخریب می کند توجه بسیاری به استریل بودن تمام مراحل می شود .

جراحی گوش

جراحی پلاستیک لاله گوش (اتوپلاستی -otoplasty ) می تواند شکل،محل،یا اندازه لاله گوش را بهبود بخشد. اشکالات قابل اصلاح لاله گوش می توانند مادرزادی یا در اثر صدمات وارده باشند. جراحی پلاستیک لاله گوش باعث ایجاد شکل طبیعی و تعادل و تناسب گوش و صورت می شود. تصحیح حتی دفرمیتی های کوچک می تواند باعث بهبودی قابل توجه ظاهر و اعتماد به نفس شود .
از موارد شایع جراحی پلاستیک لاله گوش،گوش های برجسته مادرزادی است که در یک یا دو طرف هستند. سن این عمل جراحی پلاستیک معمولا” بعد از ٥-٦ سالگی است. در این زمان اندازه گوش به حد بزرگسالان رسیده و بهتر است قبل از رفتن کودک به مدرسه و تمسخر احتمالی از جانب همکلاسی ها،وضعیت گوش اصلاح شود. در هر صورت بعد از این زمان در هر سنی امکان عمل جراحی پلاستیک وجود دارد و بسیاری از موارد جراحی در بزرگسالان انجام می گیرند .

لطفا جهت مشاوره رایگان برای تمامی این روش ها با تلفنهای زیر تماس حاصل فرمایید :

۸۸۹۴۳۷۲۶ – ۰۲۱

۰۹۱۲۲۱۱۵۴۴۲ دکتر صداقت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *