تزریق ژل و فیلر در صورت و بدن، مزایا و عوارض

v%d8%b1

با افزایش سن، ممکن است متوجه ایجاد چین و چروک‌های ناخواسته و لاغر شدن صورت خود شوید. با تزریق ژل می‌توانید پوست خود را کشیده و با پر کردن چین و چروک‌های آن، ظاهری نرم و لطیف به آن ببخشید. این کار منجر به جوان‌سازی و بهبود ظاهر صورت شما می‌شود.

تزریق ژل می‌تواند به ‌تنهایی و یا همراه با دیگر روش‌های جوان‌سازی صورت مانند لایه‌برداری با لیزر و تزریق بوتاکس، مورد استفاده قرار بگیرد. برخی از ژل‌ها نیز برای کمرنگ کردن جای جوش و زخم و یا برجسته کردن و تراشیدن چانه، گونه‌ها و لب‌ها استفاده می‌شوند.

انواع ژل


در مرکز تخصصی موی رنسانس ، ما انواع مختلفی از ژل‌های تزریقی را ارائه می‌دهیم. تمامی این ژل‌ها کاملاً بی‌خطر، مؤثر و ضدحساسیت‌اند بنابراین نیازی به آزمایشات قبل از درمان نخواهد بود. کلینیک درمانی مجرب ما، با شما در مورد نوع ژل مناسب برای درمان گفتگو می‌کنند. ژل‌های استفاده‌شده در کلینیک ما عبارت‌اند از:

 • ژوودرم اولترا / ژوودرم اولترا پلاس: این محصولات حاوی هیالورونیک‌اسید می‌باشند، ماده‌ای طبیعی که در بدن یافت می‌شود. ژوودرم اولترا برای درمان خطوط نازک و چین و چروک‌ها استفاده می‌شود در حالی‌که ژوودرم اولترا پلاس برای درمان خطوط و چین‌های عمیق‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • رستیلین: این محصول از نوعی ژل هیالورونیک‌اسید زیست‌تخریب‌پذیر ساخته‌شده که از نظر زیستی کاملاً با هیالورونیک‌اسید بدن مطابقت دارد. این محصول برای درمان چین و چروک‌های متوسط تا عمیق از جمله خطوط خنده که از کناره‌ی بینی تا کنار دهان ادامه ‌دارند استفاده می‌شود.
 • والوما: این یک ژل تزریقی دیگر از جنس هیالورونیک‌اسید می‌باشد. این ژل به‌طور موقتی چین و چروک‌های روی صورت و اطراف بینی و گونه‌ها را از بین می‌برد.
 • ردیس: این ژل حاوی ذرات بسیار ریزی از کلسیم هیدروکسیل آپاتیت شناور در ژل نرم کربوکسی متیل سلولز می‌باشد. این ژل برای رفع طیف وسیعی از انواع چین و چروک‌های صورت از جمله خطوط خنده مورد استفاده قرارگرفته و می‌توان به کمک آن تا حدی جای زخم‌ها را نیز از بین برد. به خاطر ماندگاری بالای این ژل، از آن برای برجسته کردن چانه، گونه‌ها و لب‌ها نیز استفاده می‌شود.

تزریق ژل برای درمان چه مشکلاتی انجام می‌شود؟


از ژل‌های تزریقی می‌توان برای درمان انواع مختلفی از مشکلات مربوط به سالخوردگی صورت استفاده کرد. از جمله:

 • افزایش حجم و صاف کردن خطوط کشیده شده از گوشه‌ی بینی تا کنار دهان (خطوط خنده)
 • برجسته کردن لب‌های لاغر و از بین بردن خطوط عمودی در گوشه‌ی دهان
 • برجسته کردن گونه‌ها به ‌منظور شکل دادن و جوان‌سازی صورت
 • پر کردن قسمت تورفته در زیر چشم‌ها
 • برجسته‌تر کردن جای زخم‌های تورفته ناشی از جوش یا آبله‌مرغان و هم‌سطح کردن آن‌ها با پوست
 • برجسته‌تر کردن چانه و شقیقه‌ها که معمولاً به دلیل حرکت لایه‌ی چربی در زیر پوست دچار تورفتگی می‌شوند.

تزریق ژل چگونه عمل می‌کند (و تفاوت آن با بوتاکس چیست)


v11

ژل‌های تزریقی محصولاتی ساخته‌شده از مواد طبیعی یا مصنوعی‌اند که با هدف برجسته کردن منطقه‌ی هدف و از بین بردن چین و چروک‌ها و خطوط آن به‌طور مستقیم به درون پوست تزریق می‌شوند. بسته به نوع ژل، اثرات آن ممکن است بین ۶ ماه تا دو سال باقی بمانند. برای ژل‌های دائمی یا نیمه‌دائمی نیز مدت‌زمان ماندگاری می‌تواند تا ۵ سال افزایش یابد. در مواردی ماندگاری‌های بیشتر از ۵ سال نیز دیده‌شده‌اند.

تزریق ژل را با تزریق بوتاکس اشتباه نگیرید. با اینکه هر دوی این مواد به‌ صورت تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بوتاکس بیشتر به ناحیه‌ی پیشانی و چین و چروک‌های دور چشم تزریق‌ شده و از حرکت ماهیچه‌های ایجادکننده‌ی این خطوط جلوگیری می‌کند. این ماده نمی‌تواند مانند ژل‌ها باعث برجسته و صاف شدن پوست گردد. به دلیل کارکرد متفاوت این دو ماده، بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند که از هردوی آن‌ها استفاده کنند - ترکیب این دو ماده می‌تواند اثرات جوان‌سازی بسیار قابل ‌توجهی داشته باشد.

ژل‌های ساختگی و طبیعی


دو نوع اصلی ژل وجود دارند: ساختگی و طبیعی.

ژل‌های طبیعی (که شناخته‌شده‌ترین نوع آن‌ها هیالورونیک‌اسید است) خطر بسیار کمتری برای بروز واکنش ناخواسته در بدن دارند، البته این خطر همیشه وجود خواهد داشت. نتایج این تزریق فوری بوده ولی تنها ۳ تا ۱۸ ماه (بعضاً تا ۲ سال) ماندگاری خواهد داشت و پس ‌از آن ژل توسط بدن تزریق ‌شده و اثرات آن، چه خوب و چه بد از بین خواهند رفت. با تخریب ژل لازم است تا شما دوباره به پزشک خود مراجعه کرده و برای حفظ اثرات عمل، ژل بیشتری تزریق کنید. بیشتر افرادی که عمل تزریق ژل را انجام می‌دهند، در طول سال حداقل یک بار لازم است تا این عمل را تکرار کنند.

جدا از واکنش‌های آلرژیک، خطر انباشته شدن و یا حرکت کردن ژل در زیر پوست نیز وجود دارد که البته احتمال آن کم است. از طرف دیگر، از آنجایی‌که نتایج این عمل مدت‌زمان کوتاهی باقی می‌مانند، اثرات منفی آن نیز در این زمان از بین خواهند رفت.

ژل‌های مصنوعی نسبت به ژل‌های طبیعی ماندگاری بالاتری داشته و به آن‌ها ژل‌های نیمه‌دائمی گفته می‌شود. بسیاری از افراد نیز به آن‌ها ژل‌های دائمی می‌گویند چرا که بافت آن‌ها واقعاً تخریب نمی‌شود. دلیل ایجاد چین و چروک‌های بیشتر، بالا رفتن سن و آسیب‌دیده پوست با اشعه‌ی خورشید به دلیل عدم استفاده از کرم ضد آفتاب می‌باشد.

همانند همه‌ی ژل‌ها، ژل‌های مصنوعی نیز خطراتی را به همراه داشته که در اصل همان خطرات ژل‌های طبیعی می‌باشند و تفاوت آن‌ها در دائمی بودن این ژل‌ها و در نتیجه دائمی بودن مشکلات احتمالی ایجاد شده توسط آن‌هاست.

در طی عمل تزریق ژل چه اتفاقی می‌افتد؟


v3بررسی

در ابتدا متخصصین ما به نتایج دلخواه و انتظارات شما توجه کرده و سپس ویژگی‌های صورت شما را بررسی می‌کنند. بدین ترتیب مناطقی از صورت که نیاز به برجسته‌سازی با تزریق ژل دارند مشخص می‌شوند.

تعیین استراتژی

سپس متخصصین ما نقاط مهم صورت شما را علامت‌گذاری می‌کنند تا بتوانند عمل تزریق ژل را به نحو احسن انجام دهند.

پاک‌سازی منطقه

مناطق انجام تزریقات به‌وسیله‌ی یک شوینده‌ی آنتی باکتریال شسته می‌شود. سپس از یک داروی بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن منطقه استفاده می‌شود، به‌ خصوص اگر شما به انجام تزریقات حساس باشید. در برخی از موارد، ژل تزریق‌شده با یک داروی بی‌حس‌کننده مخلوط می‌شود.

تزریق

عمل تزریق تنها به چند دقیقه زمان نیاز دارد که هر بار تزریق در یک ناحیه تنها چند ثانیه از این زمان را شامل می‌شود.

پاک‌سازی و یخ گذاشتن

علامت‌های روی صورت پاک ‌شده و به شما یک کمپرس یخ داده می‌شود تا در صورت وجود هرگونه ناراحتی، بتوانید آن را به حداقل برسانید. در این مرحله شما می‌توانید از مواد آرایشی استفاده کنید ولی باید توجه داشته باشید که بر روی مناطق مورد درمان، فشار وارد نکنید. فشار آمدن به محل انجام تزریقات می‌تواند منجر به حرکت کردن ژل در زیر پوست شود.

توضیح در مورد جای زخم و خطوط عمیق: این مناطق معمولاً به چند مرحله تزریق نیاز دارند تا نتایج حاصل قابل ‌قبول باشند. در صورت نیاز به انجام تزریقات عمیق‌تر، یک داروی بی‌حسی برای راحتی بیشتر شما مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله مناطقی که ممکن است به تزریقات عمیق نیاز داشته باشند می‌توان به خطوط خنده و چین و چروک‌های دور لب و همچنین برجسته‌سازی چانه اشاره کرد.

آیا انجام تزریقات دردناک است؟


در حین انجام و پس‌ از انجام تزریقات ممکن است اندکی ناراحتی وجود داشته باشد. برخی از انواع ژل‌ها حاوی لیدوکائین (نوعی داروی بی‌حسی) می‌باشند که می‌تواند در کاهش احساس ناراحتی مؤثر باشد. پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد به ‌منظور کاهش هر چه بیشتر ناراحتی، از یک بی‌حس‌کننده‌ی موضعی بر روی منطقه‌ی موردنظر استفاده کند.

نتایج عمل چه زمانی مشخص‌شده و تا چه مدتی ماندگار خواهند بود؟


با انجام تزریقات شما بلافاصله می‌توانید حجم اضافه‌شده به ‌صورت و نتایج آن را مشاهده کنید. با این ‌حال اثرات متفاوتی ممکن است دیده شوند. اثرات تزریق ژل در صورت نگهداری مناسب تا ۲ سال باقی خواهند ماند.

انجام عمل تزریق ژل چقدر هزینه دارد؟


ژل‌هایی چون رستیلین و ژوودرم اثر سریعی داشته و می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان، ظاهر جوان صورت شما را بازگردانده و خطوط و چین و چروک‌های اطراف ابروها، لب‌ها و دیگر نقاط صورت را از بین ببرند. این ژل‌ها همچنین می‌توانند لب‌های شما را برجسته کرده و ظاهر صورت شما را جوان و توپر نشان دهند. هزینه‌ی عمل تزریق ژل به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • نوع ژل مورد استفاده
 • محل استقرار مطب پزشک
 • تجربه‌ی متخصص زیبایی
 • مدت‌زمان عمل

انجام عمل زیبایی بر روی پوست صورت، نیاز به تجربه و مهارت زیادی از جانب پزشک شما داشته و شما باید با او احساس راحتی کنید. سطح راحتی و اعتماد به ‌نفس شما، بخش مهمی از عمل را تشکیل می‌دهند بنابراین اینجا در مرکز تخصصی موی رنسانس، ما به شما کمک می‌کنیم تا در مورد این عمل اطلاعات بیشتری گرفته و یک برنامه‌ی درمانی متناسب با نیازهای خود را طراحی کنید.