تزریق بوتاکس؛کاربردها، عوارض، قیمت و مراقبت های بعد از آن

b%d8%b0

امروزه با توجه به تعداد زیاد روش‌های درمان زیبایی موثر و ایمن که می‌توانند یکی از علائم مشخص افزایش سن به نام چین و چروک را از بین ببرند، دیگر بالا رفتن سن برای افراد مشابه قبل نگران‌کننده نیست. در یکی از این روش‌ها از تزریق سم بوتولینوم برای از بین بردن چین و چروک پوست استفاده می‌شود. این سم در یک فرآیند با تخمیر یک نوع باکتری خاص به نام کلوستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. در واقع این سم چیزی است که به اختصار به آن بوتاکس گفته می‌شود. این ماده با ایجاد اختلال موقت در عملکرد اعصاب مسئول انقباض عضلات، چین و چروک پوست را از بین برده و کاربرد گسترده در روش‌های درمان زیبایی دارد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#d7b1bb”]

هر روز در مرکز تخصصی موی رنسانس ، متخصصان ما از تزریق بوتاکس برای بازیابی فوری جوانی و شادابی پوست صورت استفاده می‌کنند. امروزه دیگر تردیدی وجود ندارد که تزریق بوتاکس، یکی از پرکاربردترین روش‌های درمان زیبایی در سراسر جهان است و دستیابی به نتایج دلخواه بدون عمل جراحی از طریق آن امکان‌پذیر می‌گردد.

به هر حال شاید برای شما این سوال وجود داشته باشد که چگونه نتایج درمانی مورد نظر از طریق این روش ایجاد می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید این درمان به سادگی امکان‌پذیر است. در حقیقت تزریق بوتاکس باعث فلج شدن عضلاتی می‌شود که علت ایجاد چین و چروک بر روی پوست هستند. به این ترتیب پوست می‌تواند ظاهر طبیعی خود را به دست آورده و جوان شود. به این منظور تزریق بوتاکس به نواحی خاص پوست صورت همچون خطوط ابرو، خطوط کنار چشم، یا خطوط لبخند انجام می‌شود و نتایج درمان با این روش در حدود ۳ تا ۶ ماه دوام و ماندگاری خواهد داشت. پس از گذشت این دوره می‌توان از یک جلسه درمانی دیگر برای بیمار به منظور ماندگاری بیشتر نتایج استفاده کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تزریق بوتاکس و رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید. مشاورین ما آماده ارائه خدمات و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.[/alert]

بوتاکس چیست؟


بوتاکس یک نام تجاری است که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است و حاوی مقادیر رقیق شده از سم بوتولینوم می‌باشد. در حقیقت مقادیر بسیار کم این سم می‌توانند نقش بسیار موثر در ریلکس کردن عضلات خاص در نواحی مختلف بدن داشته باشد. به این ترتیب با ایجاد محدودیت برای انقباض عضلات، می‌توان از ایجاد چین و چروک و خطوط ریز بر روی پوست جلوگیری کرد. امروزه کاربرد بوتاکس برای از بین بردن یا حداقل کردن خطوط اخم بین ابروها کاملاً مورد تایید قرار گرفته، اما امکان استفاده از آن در سایر نقاط مثل خطوط پیشانی، خطوط کنار دهان و نیز خطوط کنار چشم نیز وجود دارد.

در واقع تزریق بوتاکس اولین روش تایید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای ریلکس کردن عضلات صورت است. در این درمان از تزریق‌های کنترل شده مقادیر بسیار کم سم بوتاکس برای کاهش انقباض یا فلج کردن موقت عضلات هدف استفاده می‌شود.

نتایج مورد انتظار


b11

تزریق بوتاکس برای پیشگیری و حذف خطوط اخم در نواحی بین ابروها و برآمدگی پیشانی مورد تایید قرار گرفته است. به هر حال، همان‌طور که گفته شد از این روش می‌توان برای از بین بردن سایر چین و چروک‌های ناحیه صورت همچون خطوط کنار چشم، پیشانی و اطراف دهان نیز استفاده کرد. علاوه بر این کسانی که دچار مشکل تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل یا کف دست هستند و وضعیت مشکل آن‌ها با استفاده از روش‌های درمان معمول برطرف نمی‌شود، می‌توانند از تزریق بوتاکس برای درمان این مشکل استفاده کنند. به این ترتیب لازم است دوز بالاتری از بوتاکس در مقایسه با آنچه در هنگام از بین بردن چین و چروک مورد استفاده قرار می‌گیرد، در نواحی دچار تعریق زیاد تزریق شود.

افرادی که نباید از تزریق بوتاکس برای آن‌ها استفاده شود، به شرح زیر هستند:

 • افرادی که آلرژی یا حساسیت به ماده بوتاکس دارند.
 • افرادی که دارای مشکلات عصبی عضلانی خاص (مثل مياستني گراویس یا ضعف عضلات) هستند.
 • افرادی که ناحیه تحت درمان آن‌ها دچار عفونت است.
 • افرادی که آنتی‌بیوتیک‌های آمینوگلیکوزیدی (aminoglycoside) یا کاپتوپریل مصرف می‌کنند.

نتایج درمان مورد انتظار برای تزریق بوتاکس چگونه است؟


b3

این تزریق به‌طور خاص برای رفع خطوط و چین و چروک‌های ریز ایجاد شده بر روی پوست مفید است. برای مثال در این زمینه می‌توان از موارد زیر نام برد:

 • خطوط کنار چشم (خطوط لبخند)
 • خطوط اخم
 • خطوط پیشانی
 • خطوط بینی
 • خطوط ماریونت (خطوط امتداد یافته از گوشه دهان به سمت چانه)
 • خطوط دهان (خطوط ایجاد شده بر روی صورت افراد سیگاری)

علاوه بر این تزریق بوتاکس می‌تواند برای اصلاح ظاهر و تغییر شکل بخش‌های مختلف صورت به شرح زیر مفید باشد:

 • لیفت ابرو
 • تغییر شکل خط فک
 • اصلاح ظاهر گوشه‌های دهان
 • تغییر شکل ظاهر بینی و بالا بردن سر آن
 • ایجاد گودی بر روی چانه (زنخدان)
 • از بین بردن علائم پیری بر روی گردن (خطوط روی پوست گردن و یا خطوط گردن بند)
 • درمان لبخند لثه‌ای

آماده‌سازی برای درمان


قبل و بعد از هر جلسه تزریق بوتاکس، از چند اقدام ساده برای ارزیابی بی‌خطر بودن و ماندگاری نتایج درمان استفاده می‌شود. برای حداقل کردن ریسک ایجاد کبودی پس از درمان، به بیمار توصیه می‌شود مصرف داروهای غیرضروری یا مکمل‌های غذایی که می‌توانند باعث رقیق شدن خون شوند را متوقف کند. برخی از این داروها و مکمل‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • آسپیرین (برای ۲ هفته قبل از درمان)
 • داروهای ضدالتهاب غیراستروئید (ایبوپروفن، ناپروکسین و سایر داروهای مانند آن)
 • مکمل‌های حاوی روغن ماهی
 • ویتامین E
 • ژنگو و جنسینگ
 • شراب قرمز

تزریق بوتاکس برای بیمار باید توسط افرادی انجام شود که دارای تخصص در ارتباط با مراقبت از پوست بوده و با آناتومی صورت آشنا باشند. طول جلسه درمان با این روش معمولاً ۱۵ دقیقه است. به هر حال ممکن است زمان مورد نیاز برای اولین جلسه ملاقات برای درمان به خاطر لزوم توضیح شرایط درمان و عوارض جانبی احتمالی آن برای بیمار، کمی طولانی‌تر باشد. برای شروع تزریق، فرد معالج پوست ناحیه تحت درمان را با الکل تمیز کرده و بیمار را در موقعیت مناسب و راحت قرار می‌دهد. در ادامه سرنگ حاوی دارو آماده شده و بوتاکس در پوست یا عضلات زیر آن تزریق می‌شود. انجام این کار تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که نتایج رضایت‌بخش در ارتباط با درمان به دست آید.

شرایط مورد انتظار و اقدامات مراقبتی لازم پس از درمان


پس از تزریق بوتاکس، احتمالاً کاهش چین و چروک‌های پوست با گذشت ۲ روز تا ۲ هفته نمایان خواهد شد. به هر حال، تاثیر این درمان با گذشت ۳ تا ۴ ماه پس از انجام تزریق به تدریج از بین خواهد رفت. پس از درمان معمولاً به بیمار توصیه می‌شود به اقدامات مراقبتی زیر توجه کند:

 • نواحی تحت درمان را به آرامی فشار دهد تا به این ترتیب از خونریزی جلوگیری شود.
 • نواحی تحت درمان را برای ۴ ساعت مالش ندهد.
 • برای مدت ۴ ساعت دراز نکشد.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟


تزریق‌های مورد نیاز برای این درمان فقط به حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان نیاز داشته و بسیار بدون درد می‌باشد. به این منظور ممکن است از کرم بی‌حسی بر روی پوست قبل از شروع تزریق استفاده شود، اما با توجه به ریز بودن سوزن‌های مورد استفاده برای این درمان، معمولاً نیازی به استفاده از بی‌حسی نیست. به این ترتیب بسیاری از بیماران بیان می‌کنند احساس آن‌ها در طول درمان شبیه به طب سوزنی یا موم انداختن ابرو بوده و بسیاری از آن‌ها حتی کل فرآیند درمان را کاملاً راحت توصیف می‌کنند.

چه مدت نتایج درمان با تزریق بوتاکس دوام و ماندگاری دارد؟


نتایج این درمان با گذشت ۲ تا ۷ روز به تدریج نمایان می‌شوند و می‌بایست بین ۴ تا ۶ ماه دوام و ماندگاری داشته باشند. در صورتی که بیمار با گذشت این مدت دوباره از این روش درمان استفاده کند، به تدریج اندازه عضلات تحت درمان کاهش یافته و در دفعات بعد، طول مدت دوام و ماندگاری نتایج درمان طولانی‌تر خواهد بود. آخرین مطالعات انجام شده در این رابطه نشان می‌دهند هنگامی که بیمار از این درمان برای چند سال استفاده کند، از بین رفتن چین و چروک‌های پوست دائمی خواهد بود.

آیا این درمان بی‌خطر است؟


بوتاکس یک پروتئین مشتق از یک باکتری خاص به نام کلوستریدیوم بوتولینوم است که بی‌خطر و موثر بودن آن با استفاده از فرآیند تصفیه تایید شده است. بزرگ‌ترین تصور نادرست درباره این ماده مربوط به سم بودن آن است، در حالی که در واقع این تصور غلط است. از این ماده از اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی برای درمان مشکلات مختلف در حوزه درمان شامل مشکلات عصبی و نیز چشم‌پزشکی استفاده می‌شده و استفاده از آن برای مقاصد درمان زیبایی از سال ۲۰۰۰ شروع شده است.

در طول سال‌های طولانی استفاده از این دارو، تاکنون هیچ‌گونه واکنش آلرژیک جدی و مشکلات حاد در ارتباط با آن شناسایی نشده و به خاطر مدت دوام و ماندگاری نتایج درمان، می‌توان گفت عوارض جانبی احتمالی آن ماندگار و دائمی نیستند. به همین خاطر لازم است همیشه به خاطر داشته باشید این درمان غیرتهاجمی و بسیار موثر است. در حقیقت بوتاکس فقط بر روی نواحی تزریق شده تاثیر می‌گذارد و در سایر نقاط بدن پخش نمی‌شود. با توجه به از بین رفتن نتایج درمان با گذشت ۴ تا ۶ ماه، بیمار می‌تواند در هر زمان لازم استفاده از آن را متوقف کرده و ظاهر خود را به وضعیت اولیه باز گرداند.

آیا نتایج درمان زیبایی با بوتاکس طبیعی است؟


در اکثر موارد بازخوردهای دریافت شده از بیماران نشان می‌دهد افراد با استفاده از این درمان توانسته‌اند به یک ظاهر طبیعی جدید و جوان دست پیدا کنند و اکثر آن‌ها بیان کرده‌اند هیچ‌کس (حتی شریک زندگی آن‌ها!) استفاده از روش‌های درمان زیبایی را تشخیص نداده و ظاهر بیمار را پس از درمان بسیار سالم و شاداب توصیف کرده‌اند! به همین خاطر با توجه به طراحی برنامه درمان با توجه به شرایط خاص هر بیمار در این کلینیک، می‌توان از دستیابی به نتایج طبیعی دلخواه با حداقل خطرات و عوارض جانبی مطمئن شد.

آیا تزریق بوتاکس عوارض جانبی دارد؟


عوارض جانبی تزریق بوتاکس بسیار محدود بوده و در موارد نادر مشاهده می‌شود. توجه داشته باشید حتی در صورت مشاهده عوارض جانبی پس از درمان، این عوارض برای مدت طولانی ادامه نخواهند داشت. به این ترتیب برای مدت حدود یک ساعت پس از درمان بیمار ممکن است با برآمدگی‌های قرمز محدود در نواحی تزریق مواجه شود، اما این شرایط با گذشت ۱ ساعت از بین رفته و برطرف خواهد شد. علاوه بر این شرایطی مثل سردرد، کبودی خفیف، خشک شدن عضلات و سنگینی آن‌ها، از عوارض جانبی نادر در این درمان هستند، اما تمام این شرایط به‌طور معمول با گذشت چند روز از تکمیل درمان برطرف خواهند شد.برخی بیماران پس از تزریق نوعی از سم بوتاکس متوجه می‌شوند که دم ابروهایشان بیش از حد بالا رفته است و به اصطلاح ابروی شیطونی پیدا کرده‌اند. این عارضه نتیجه تزریق غیریکنواخت بوتاکس بین دو ابرو یا سهل‌انگاری در درمان مناسب کنار ابرو است. خوشبختانه عوارض جانبی تزریق بوتاکس  را می‌توان با تزریق مقدار بسیار کمی بوتاکس در عضله‌ی بالا برنده ابرو اصلاح کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *